Hani sigaraların üzerine yazıyor ya “Sigara dostunuz değildir” diye. Hah işte benzerini dev levhalarla uyarı olarak AVM girişlerine asmak gerekir. “AVM dostunuz değildir” diye. Daha önceki bir yazımda bahsetmiştim evdeki düşman televizyon ise dışarıdaki düşman da AVM’dir.

“AVM’den en kısa sürede nasıl kurtulunur?” acil planı devrede

Eşimle AVM’lerde işimiz çıkacak diye ödümüz kopuyor. Herhangi bir ihtiyaç hasıl olduğunda da “AVM’den en kısa sürede nasıl kurtulunur?” acil planını devreye sokuyoruz. Bu bir ekip çalışmasıdır 🙂 Plan şu şekilde işliyor. İhtiyaçları listeliyorsunuz. Neyi nereden alacağınıza karar veriyorsunuz. (Bu nokta önemli: İhtiyaçların olduğu mağazaların hepsi tek bir AVM’de toplanmış olmalı. Eğer değilse önceden en uygun AVM’yi seçiyorsunuz!) Gitmeden mağazaların kat planına bakıp bir route çıkarıyorsunuz. Süreci daha da hızlandırmak için karı-koca ikiye ayrılıyorsunuz 🙂 Mağaza sorumlularından yardım isteyerek işleri kolaylaştırmak da planın püf noktalarından biri. Alacağınızı alıp hızlıca mekânı terk ediyorsunuz ve dışarı çıkıp oksijeni içinize çekiyorsunuz 😉 Evet, delirdiğimiz doğrudur. İşin şakası diyeceğim ama değil bu ailemizin bir gerçeği 😉 AVM’lerin zararları konusuna gelirsek…

Instagram’da beni takip etmek isterseniz, tıklayınız 🙂 

Dolapta pekmez, AVM’lerin zararları say say bitmez.

AVM’lerin zararları-1

Kesenize bereket değil zarardır. AVM’ye girdiğinizde ihtiyacınız olmayan sapır saçma şeyleri de almış olduğunuzu; garip şeyler yiyip içtiğinizi göreceksiniz. Çünkü marketler gibi AVM’ler de buna göre tasarlanır. Sizi iyi bir tüketici olmaya teşvik ederler. (Uzmanlık alanı pazarlama olan bir anne olarak notumu buraya koymuş olayım)

AVM’lerin zararları-2

Havadar gibi görünse de AVM’ler özünde havasız yerlerdir. Adı üstünde kapalı mekan. Yüzlerce hatta binlerce kişinin soluduğu bayat havayı solursunuz farkında olmadan. Kullanılmış havayı solumak,  insanlar tarafından defalarca çiğnenmiş bir lokmayı geveleyip tükürmek gibidir.

AVM’lerin zararları-3

AVM’lerde yoğun elektrik ve İnternet kullanılır. Neredeyse her santimetre kareden kablo geçer. Ayrıca insanların cep telefonlarını da hesap ederseniz… AVM’ler elektromanyetik hapishanelerdir.  Nasıl ki fuar alanı gezerken başınız ağrıyorsa AVM’lerde de bu tip semptomlar yaşarsınız.

AVM’lerin zararları-4

Yorgun bir AVM gezisi sonrası eve geldiğinizde ve başınızı yastığa koyduğunuzda bir önceki güne göre değişmemiş olduğunuzu fark edersiniz. Yeni bir yer görmemiş yeni bir deneyim yaşamamış yeni bir şey öğrenmemiş… vs. Tabii ki AVM içindeki sinema-tiyatro ve sergi salonuna uğramadıysanız 🙂 Kısaca AVM’ler insanların zaman ve parasından beslenen obur canavarlardır. Sizin neye ihtiyacınız olduğu umurunda değildir.

AVM’lerin zararları-5

Çocuklar küçük, AVM’ler büyüktür. Çocukken bize devasa büyük gelen bir şeyin yetişkin olduğumuzda aslında küçük olduğunu anlarız. Hatırlayın size de olmuştur. AVM’ler minimalist yaklaşımla değil ihtişam endişesiyle tasarlanır. Çünkü büyük AVM, küçük AVM’yi yer. Bize bile kocaman görünen bir mekan, çocuğumuzun gözüne nasıl görünür hayal edin. Nasıl ki bir kişiyi zor durumda göstermek istediğimizde kamera açısını tepeden baktırıyorsak, çocuklar da kendisini AVM karşısında çok küçük hisseder. Ayrıca insan sirkülasyonu, aşırı hareketlilik, ışıklar, müzik, sürekli devam eden uğultu kısaca aşırı uyaran çocuklara iyi gelmez.

Çocuklar için AVM.lerde oluşturulmuş oyuncak ve oyun alanlarının olumsuz sonuçları ise apayrı bir konu. (Bu konudaki yazı için tıklayınız)

Şahsen ben AVM’lerde hiç gülen bir çocuk veya bebek görmüyorum. Neredeyse hepsi ya ağlıyor, ya huysuzluk yapıyor, ya anasının babasının paçasından çekiştiriyor… vs. Bu koşullar altında ebeveynlerin de çok mutlu olduğunu düşünmüyorum. Bu çile neden bilerek çekiliyor, anlamak mümkün değil, muhtemelen alternatif bulamamaktan. 🙁 (Maaile nasıl eğlenilir konulu yazı için tıklayınız)

Özetle; çocuğunuz sıkıntıdan patlasa da çatlasa da AVM’ye gitmemek isabetli bir karar olacak. Hem sıkı can iyidir kolay çıkmaz. 🙂 (Çocuklar neden sıkılır hakkındaki yazı için tıklayınız)

 

İlgili yazılar için tıklayınız

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek 10 Aktivite

Sıkı Giyinme Sendromu ve Soğuk Hava Hasta Eder mi Sorunsalı

Oyun Parkları Nasıl Olmalı

 

Yorumlarınızı lütfen paylaşın ki bana ve diğer ebeveynlere yol göstersin…

“Sırada Ne var? Sevgi. O halde, sevgiyle…” aHU 🙂

(Bugün 1, toplamda 2.154 kez görüntülendi)