Köşe Bucak İstanbul oyunu, Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezinde tüm sezon oynayacak müzikli çocuk oyunlarından biri. Özlem Saraç’ın yazdığı Yelda Baskın’ın yönettiği 6-12 yas için uygun olan oyun çocuğuyla tiyatro izlemeye maruz kalmış bazı ebeveynleri de bir yerden yakalıyor, nereden mi? Onu da sonra anlatırım, önce Mualla’yı pardon Fırıldak ailesini (aile soyadını argoda başka anlama gelen bir kelimeden seçmeseymiş iyi olurmuş yazarımız) ve macerasını anlatayım.

Konusu ve ismi müsemma

Komşuları Mehmet Amca’nın vazosunu kiran pek haylaz iki kardeş Mehmet Amca’nın isteğiyle ve çeşitli şartlar koşmasıyla maaile vazonun benzerini bulmak için İstanbul yollarına düşerler; baba tembel ve yorgun, anne coşkulu ve kıpır kıpır, çocuklar malum. Mehmet Amca’nın not ve mesajlarıyla İstanbul’u köşe bucak gezerler, ahanda oyunun konusu ve isminin müsemma olduğunu burada böylelikle açıklıyorum.

Genel hava: herkes mutlu

Arada şarkılar, danslar müzikal ya arkada tatlı bir orkestra eşliğinde. Çocuklara soru soran, iletişime geçmeye çalışan, bunu sanıyorum metinden kaynaklanan bir sorundan dolayı hakkıyla yapamayan, oyuncular. Sonuçta İstanbul güzel, sevelim, sayalım mesajı. Alkışlar, el sallamalar, oyun sonunda kapanan perdenin önüne sahneye çocuk çıkarmalar, fotolar, falan… Çocuklar son derece mesut, aileler aktivite yaptırdım oldu, kıvancında.

Köşe Bucak İstanbul oyununun gizli mesajı da biz yetişkinlere

Gelelim, biz bazı uyumuş da büyümüşleri yakaladığı yere oyunun: ‘Gezi’ tabii ki! İstanbul kazanının kepçesi olan Fırıldak ailesi gezerken şööööyle bir gezi parkına uğruyorlar, ağaçlara selam çakıp gezilerine devam ediyorlar. 6-12 yas konu bütünlüğü içindeki bu ayrıntıyla ilgilenmese de biz aldık mesajı: “Hem geziyoruz, tozuyoruz hem GEZİ’yoruz.”

Oyunun Künyesi

Yazan: Özlem Saraç
Yöneten: Yelda Baskın
Tiyatro: Bakırköy Belediye Tiyatroları
Bilet Fiyatları: Tam 8.00TL | İndirimli 8.00TL
Bilet satın almak için tıklayınız.
En Yakın Gösterim Tarihleri:
22.2.2017_____11.00_____Müşfik Kenter Sahnesi
04.3.2017_____11.00_____Müşfik Kenter Sahnesi
08.3.2017_____11.00_____Müşfik Kenter Sahnesi
18.3.2017_____11.00_____Müşfik Kenter Sahnesi
22.3.2017_____11.00_____Müşfik Kenter Sahnesi

Ebru Girgin Orhangazili (diğer yazılarına ulaşmak içi tıklayınız)

(Bugün 1, toplamda 182 kez görüntülendi)