İçimizde iyiyle kötüyü ayrıktırmaya çalışanlar var 🙂

İlk gösterimini 5 Aralık 2015’te Bakırköy Belediye Tiyatroları Müşfik Kenter salonunda izlediğimiz Ergun Sav’ın yazdığı Doğacan Taşpınar’ın yönettiği iki perdelik müzikli çocuk oyunu Pof’la Paf  bildiğimiz en ilkel çatışmayı anlatıyor: Ege’nin yani benim biricik evladımın deyişiyle “iyiyle kötüyü ayrıktırmaya” çalışıyor.

Pof’la Paf oyunun konusu

Pof’la Paf, periler aleminden insanlar alemine Tanrıça’nın izniyle nüzul edince kötülük yapanları bulmaya, iyi olanlara yardım etmeye çalışırken iyi ve kötüyü karıştırıyorlar. Macera üstüne macera yaşarken sihirle zor durumlardan kurtuluyorlar ve dünyada kötü insanları hemen görmenin zorluğunu anlatmaya çalışıyorlar.

Sevgili yönetmenim bazı eleştirilerim var!

Sahne ve ışık düzeni, dekor ve kostümler için tüm imkanlar kullanılmış çocukların hoşuna gidebilecek her hareket, her renk var oyunda. Oyuncular hareketli, müzisyenler sahnede, canlı müzik var. Hepsi harika; fakat bu cümbüşe rağmen oyun, çocukları içine tam olarak çekemiyor.

Bir kere gereğinden fazla uzun, oyuncular replikleri oynarken arkadan sürekli müzik yapılması gereksiz bir gürültüye sebep oluyor, dikkatleri dağılan çocuk izleyicilerin uğultusu da eklenince onca emek boşa gidiyor.

Bir de “periler alemi atmosferi” yaratmak amacıyla sahneye sürekli sis basma hali vardı ki tüm ebeveynler “illallah” dedi. Kendimi bir ara 90’lar disco mekanlarında zanneyledim. Tiyatronun tozlu, bakımsız haline bir de sis kokusu eklenince ver elini alerji, ver elini astım, arkadaşlar!

Oyunun metninde var muhakkak ama Pof’la Paf’ın her cümle başında Pof ve Paf demesi de yoruyor, bu kakafoni nasıl azaltılabilir diye üzerinde çalışılmalı.

Pof’la Paf için biraz da övgü 😉

Ayrıca oyuncuların çocuk seyirci arasında gezmesi, onlara dokunması tiyatronun gerçekliğini pekiştirmiş; bunun yanında çocuk izleyiciyle sorulu cevaplı interaktif bir iletişim de arttırılırsa tadından yenmez. Yakışıklı yönetmene duyurulur 🙂

Oyunun Künyesi

Yazan: Ergun Sav
Yöneten: Doğacan Taşpınar
Tiyatro: Bakırköy Belediye Tiyatroları

Bilet Fiyatları: Tam 8.00TL | İndirimli 8.00TL

Oyun hakkında detaylı bilgi ve bilet satın almak için tıklayınız.

En yakın Gösterim Tarihleri:

25.2.2017_____11:00_____Müşfik Kenter Sahnesi
01.3.2017_____11:00_____Müşfik Kenter Sahnesi
11.3.2017_____11:00_____Müşfik Kenter Sahnesi
15.3.2017_____11:00_____Müşfik Kenter Sahnesi
25.3.2017_____11:00_____Müşfik Kenter Sahnesi
29.3.2017_____11:00_____Müşfik Kenter Sahnesi

 

Ebru Girgin Orhangazili (diğer yazılarına ulaşmak içi tıklayınız)

 

(Bugün 1, toplamda 194 kez görüntülendi)