“Montessori Yatağı Dedikleri, Bizim Bildiğimiz Yer Yatağı Değil mi Yahu?”

Terra daha doğduğu gün yatağında 20 cm kadar aşağı kayarak hareketlilik konusunda rengini belli etmişti :/ 3-4 ve 5. aylarında bir şekilde yataktan düşmeyi başarması, dolayısıyla bizim her ay Atakent Acıbadem acil servisine koşarak yoklama vermemiz ve muhtemel ki acil servis ekibinin beni “sorumsuz anne” Terra’yı da “düşen çocuk” olarak mimlemesi…(Neyse ki 6. ayda düşmedi, düşeyazdı da şeytanın bacağını kırmayı başardık 🙂 )

Gündüzleri naif ve sakin geçinen ama akşamları uykusunda perendeler atan Terra 1,5 yaşına geldiğinde yatağına sığmıyor, korkuluğundan çeşitli düşeyazma tehlikeleri atlatıyordu… vs. Doğal olarak çare aramaya başladım. Montessori Yatağı kavramını keşfettim. Tepesine konan çatı çıtalarını yok sayarsak, bu yatağın aslında bildiğimiz yer yatağı olduğunu anladım.  Sonra da bu yatakların, “neyse parası verelim canım, çocuğumuzun canından daha mı değerli?” noktasına gelen çaresiz anne-babaları birazcık (!) sömüren fiyatlara satıldığını anladım 🙂 Ve ülkemizde, bu pahalıya satılan Montessori Yatağı tasarımlarına alternatif bir yer yatağı yok maalesef. Bir de bunu anlamış oldum.

Hadi Ahu Biraz Yaratıcılık Lütfen!

Ne yapmalı ne etmeliydi? Buldum tabii ki çözümü. Düşünen anniş, muradına ermiş. (not: Anniş tabirini kullanmaktan hiç hazzetmesem de kafiye bunu gerektiriyordu 🙂 )

Instagram’da beni takip etmek isterseniz, tıklayınız 🙂 

O halde başlayalım:

Montessori Yatağı 1. Adım

Yük taşımada kullanılan 3 adet standart Euro Palet alın. 1 tanesinin ölçüsü 80 x 120. (İnternet’ten satın alabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz.)

Montessori Yatağı 2. Adım

İstediğiniz renk boya seçerek (Boyayı aldığınız yere, çocuk odasında kullanacağınızı söylemeyi unutmayın!) bu paletleri boyayın. (Kuruması için kokusu gidene kadar balkonda bekletmenizi tavsiye ederim.) Boyama aşamasına çocuğunuzu dahil etmeyi unutmayın, tabii eğer balkon gibi bir açıkhava ortamında yapıyorsanız boya işlemini 😉  Eğlenceli, motor hareket geliştirici ailece yapılabilecek bir aktivite. Biz, beyaz renk tercih ettik. Ham renginde bile kullanabilirsiniz. Her haliyle güzel görünüyor çünkü.

Montessori Yatağı 3. Adım

Paletlerin temizlik sırasında sürtünmeden dolayı parkenize zarar vermemesi için belli noktalarına (hazır yapışkanlı olarak satılıyor) keçe yapıştın.

Montessori Yatağı 4. Adım

Hazır Montessori Yatağı için harcayacağınız parayı ise kaliteli ve konforlu bir yatak almak için kullanın. Biz 100 x 200 ölçüsünde İşbir’in bu modelini tercih ettik. (Not: Alez almayı unutmayın!)

Montessori Yatağı 5. Adım

En zevkli aşama ise burası 🙂 Şimdi paletlerinizin ölçüsü ile yatağın ölçüsü bir değil, değil mi? Yan yana konmuş 3 palet daha büyük oldu ve kenarlarında boşluk kaldı. Çocuk buraya düşmez mi? Panik yok! 🙂 Terra düşmüyorsa hiçbir çocuk düşmez. Bu boşlukları estetik için kullanıyoruz. Güzel bir kumaş seçin. Ben buradan almıştım. Hem bol çeşit var hem kaliteli hem de fiyatları çok uygun.  Sonra silikon alıp istediğiniz ölçülerde minder diktirin. İşin bu kısmını nereye yaptırırsınız bilemiyorum tabii ki 🙂 Bizimkileri yapma işini Terra’nın babaannesi üstlendi. (Kendisi tüm yazıları okuyor, buradan da teşekkür etmiş olayım, hatta bu yazıyı kendisine ithaf edeyim 🙂 )

Instagram’da beni takip etmek isterseniz, tıklayınız 🙂 

Böylece fotoğrafta göreceğiniz gibi hem kullanışlı, hem güzel görünen, hem de çok düşük maliyetli bir Montessori Yatağı elde edebilirsiniz. Çocuğunuz kendisi yatıp-kalkabilir, uyurken 360 derece dönebilir,  perende atabilir, minderlerinde oturup kitap okuyabilir. (Kitap tavsiyesi yazıları için tıklayın)

 

Kolay gelsin,  lütfen yorumlarınızı paylaşın. aHU 🙂

İlgili yazılar için tıklayınız

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek 10 Aktivite

Karlı Havada Çocukla Yapılabilecek 10 Aktivite

Çocukları Şekerden Korumak İçin 10 Pratik Yol

Bebekle Huzurlu Uçak Yolculuğu İçin 10 Tavsiye

Çocukla Oyun Oynamanın 6 Püf Noktası

5 Maddede Oyuncak Kavgası Nasıl Atlatılır? 

Deneyimli Annelerden Terrible Two Tavsiyeleri

Oyun Parkları Nasıl Olmalı?

Sıkı Giyinme Sendromu

(Bugün 2, toplamda 20.802 kez görüntülendi)