Sorunlu Cilt Mirası

Atopik Dermatit bizim ailede dededen yadigar. Babam, ben ve haliyle kızım Terra 🙁 Hassas ciltle olan mücadelem kısaca yaşım kadar eski diyebilirim. Haliyle bunu bilen arkadaşlarım cilt ile ilgili konularda bana –uzmanmışım gibi- pek çok soru sorar. Hamileliğim ve Terra’nın doğumuyla çevreme verdiğim ürün tavsiyelerine bir de hamile ve bebek ürünleri de eklenmiş oldu :/ Yoğun kimyasal içeriği nedeniyle de güneş kremi tavsiyesi soruların başını çekiyor.

3. Yazımıza Girerken…

Terra ile 3. Yazımıza girmek üzere olduğumuz bu günlerde tatil hazırlığı yapan anne arkadaşlarımdan yine aynı sorular gelmeye başlayınca bir yazı yazmaya karar verdim. Toptan, detaylı bir cevap olsun niyetine 🙂 Hangi güneş kremini kullanıyoruz, nereden alıyoruz, fiyatı ne… vs.

Instagram’da beni takip etmek isterseniz, tıklayınız 🙂 

Güneş Kremi Tavsiyesi

Yaptığım uzun araştırmalar ve tabii ki denemeler sonucunda marka olarak birçok annenin tercihi Trukid kullanıyorum. 2015 yazında Terra 5 aylıkken deniz tatiline gitmiştik ve çantamda 3 marka güneş kremi vardı 🙂 Hepsi de organik ürünlerdi. Önce kendimde denedim. Ve Trukid kesinlikle yaz sonunda biten krem oldu.

 

Neden Trukid? Çünkü…

Çünkü 2011’de Amerika’nın en doğal içerikli güneş kremi seçilen markadır.

Çünkü Amerika’da en çok tüketilen üründür ve tüketici ödülüne sahiptir.

Çünkü Güneş koruyucularının laboratuvar testlerini yapan sivil toplum kuruluşu Amerika Çevresel Çalışma Örgütü’nün yaptığı testlerde tüm markalar arasında insana ve doğaya en az zararlı ürün seçilmiştir.

Çünkü formülü tamamen doğal içerikle hazırlanmıştır ve zararlı kimyasal maddelerin hiçbiri bulunmamaktadır.

Çünkü lezyon ve tümör oluşumlarını hızlandıran A vitamini bulunmamaktadır.

Çünkü 30 faktörlüdür. (Faktör konusunda yanlış bildiklerimiz ve bilmediklerimizi aşağıda anlattım :))

Çünkü parfüm içermiyor. Organik olsa bile birçok ürün parfüm ve koku içeriyor. Ve ben maalesef parfüm alerjisi de olan bir kadınım.

Faktör Konusundaki Cehaletimiz

Gelelim her sene yaz başında anneler arasında güneş kremi tavsiyesi konuşulurken, şiddetli tartışmalara neden olan faktör belasına 🙂 Aslında bela değil tabii ki bakmayın latife ettiğime. Ülkemizde faktör konusunda yanlış bir bilgi var: “Faktörü yüksek olan ürün daha iyi koruma sağlar.”  Faktör, optimum koruma süresini ifade eden bir kavram (mış) aslında. Yani 30 faktör 45 dakika, 50 faktör 55 dakika koruma sağlıyor. Ve 10 dakika daha fazla korunabilmek için bizi bir dizi kimyasala maruz bırakıyorlar. Yani faktörü arttırmak demek, içine envaiçeşit kimyasaldan bol miktarda basılması demek oluyor. O nedenle hem 30 faktör üstünde hem de doğal içerikli koruyucu bulabilmek mümkün değil, işkillenme sebebi. En azından benim yaptığım araştırmalarda hiç böyle bir ürüne rastlayamadım. Gerek var mı yok? 10 dk. Önce kremi yenilemek yeterli sadece 😉

Tüm Bu Bilgiler Işığında…

Hamileliğim, emzirme dönemimde kendime ve 5 aylık çıktığı ilk deniz tatilinden bu yana Terra’da Trukid güneş kremi kullanıyorum. Hatta o kadar beğeniyorum ki bu ürünü keşke daha önceden de keşfetmiş olsaydım diyorum. Bakmayın adının Trukid olduğuna Trumom ve Trudad işlevi de var 😉

Peki ya Doktorların Güneş Kremi Tavsiyesi Nedir?

Doktorlar, mümkün olduğu kadar güneş kremi kullanılmamasını tavsiye ediyor. Haklılar da. Çünkü açıklamalarında kozmetik ve organik içerikli olarak ayırma durumları pek olmuyor. Dolayısıyla genelleme yaparak “Sabah saatlerinde 09.00-11.00 arasında, öğleden sonra da 15.00’den sonra güneşe çıkarabilirsiniz” diyorlar. Peki, ama bebelerimizle tüm yaz sadece bu saatlerde mi açık havaya çıkabileceğiz? Bence yaz mevsiminde bu kadar uzun süre kapalı ortamlara tıkılıp kalmanın zararlarını da anlatmalı doktorlar 🙂 Saat kuralı teoride güzel görünüyor ama pratikte uygulanabilir değil. Çünkü 11.00-15.00 arasında şemsiye altında olsa bile çocuklar –ki mümkün değil tutamazsınız 🙂 – güneşin tehlikeli ışınları, şemsiye altı üstü dinlemiyor. Ayrıca sadece deniz kenarı ile sınırlamamak gerek konuyu. Yaz mevsiminde parklara, yürüyüşlere… gitmiyor muyuz? Ya da en azından markete… Güneşin zararlı ışınları deniz kenarında olup olmadığımıza da bakmıyor. Kısaca tehlikeli saatlerde sağlıklı ve doğal içerikli güneş kremi şart!.

Instagram’da beni takip etmek isterseniz, tıklayınız 🙂 

Son söz; alerjik ana-kız olarak bu yıl da güneş kremi tavsiyesi soracak sevgili annelere önerimiz;  Trukid Güneş Kremi’dir.

Sevgiyle…” aHU 🙂

(Bugün 1, toplamda 1.543 kez görüntülendi)