Oyuncak kavgası , çocukların bitmeyen husumeti, anne-babaların da bitmeyen çilesidir. Çocuğun benlik kazanmaya başlamasıyla yavaş yavaş ortaya çıkar ve 2 yaş sendromu ‘nun tavan yaptığı dönemlere tuz biber olur.

Kimi zaman bir top, kimi zaman bir araba hatta kimi zaman yerden bulunmuş bir ağaç dalı bile (şaşırmayın, yaşandı oradan biliyorum :)) oyuncak kavgası için fitili ateşleyebilir. “Benim… Ver… Hayır benim… Ver… Yaaaa vermem… Ver… Benim” ile başlayan didişme anne-babaları çaresiz bırakan ağlama krizlerine dönüşür.

 

Oyuncak kavgası ve anne-babalar

Tutturan çocukların şiddetli ağlamaları, panikleyen anne-babalar, kavgayı çözmeye yaramayan hatta daha da şiddetlendiren yanlış yöntemler… Her çocuk gibi kızım da birçok oyuncak kavgasına müdahil oldu 🙂 Fakat bu vukuatların neredeyse tamamını sorunsuz atlattık. Oturdum, düşündüm ve yazdım:

 

Terra, neden oyuncak kavgası sırasında,

kendini ve birbirini yıpratan çocuklar gibi tepkiler vermiyor?

Nasıl kendi oyuncağına sahip çıkıp,

başkasının oyuncağına sarmıyor?

Instagram’da beni takip etmek isterseniz, tıklayınız 🙂 

Bunları kabullenin

 1. Çocuklar bireydir. Onun zekasını küçümseyerek kandırmaya çalışmayın, karakterini yok saymayın.
 1. Kararlarına saygı duyun.
 1. Bir yetişkinle konuşur gibi konuştuğunuzda sizi anlayacağını bilin.
 1. Çocuklar doğduğu andan itibaren beraber oynamayı bilmezler, zamanla öğrenirler, gelişimine uygun beklentiler içinde olun. (Paylaşma, 3 yaşından sonra öğreniliyor!)
 1. Çocuklar arasında çatışma iyidir. Sorunlar karşısında çözüm bulma yeteneğini geliştirir. Oyuncak kavgasından hasar alan çocuk yok (ama yetişkin var bu arada) unutmayın ve sakin olun. 🙂

Bunları asla yapmayın!

 1. Başka bir çocuk ağlıyor diye çocuğunuzun oyuncağını zorla alıp diğer çocuğa vermeyin. Ya da kendi çocuğunuz ağlıyor diye, oyuncağı vermesi için diğer çocuğu ikna etmeye çalışmayın.
 1. Başkalarının yanında çocukları azarlamayın ya da “hala abla/abi olamadıkları” gibi argümanlarla onları küçümsemeyin.
 1. Çocuğa ağlamasını sonlandırmak için karşı koyamayacağı yiyecekler teklif etmeyin! (Maalesef en sık kullanılan ve en tehlikeli olanı da bu 🙁 )
 1. Oyuncak kavgasının akabinde çocuğum eksik kalmasın psikolojisiyle soluğu oyuncakçıda almayın.
 1. Kavgaların en çok gerçekleştiği mekan olan parka giderken tam teçhizatlı Cevat Kelle gibi bütün oyuncakları yüklenmeyin. 🙂

Oyuncak kavgası az hasarla nasıl atlatılır?

 1. Çocukların tartışmasına hemen karışmayın. Kendi davalarını çözüme ulaştırabilmeleri için fırsat verin. Kavganın dozu yükselmeye başlarsa –tarafsız olarak– müdahil olun. 
 1. Çocuğunuz, başka bir çocuğun oyuncağını isterse (o an oynanmayan kenarda duran bir oyuncak dahi olsa) sahibinden izin isteyin. Başka bir çocuk (veya anne) sizin çocuğunuzun oyuncağını isterse de çocuğunuzdan izin alması gerektiğini söyleyin. Oyuncak sahibi çocuk (sizin çocuğunuz olsa da olmasa da) oyuncağını vermiyorsa onun kararına saygılı olun. Onu olay sırasında oyuncağını vermeye ikna etmeye çalışmayın. Çocuklar “benim” kavramını öğrenmeden, karşısındaki çocuğun da “benim” kavramı olduğunu anlayamazlar. Ayrıca kendi kararlarına saygı duyulan çocuk, başka çocuğun kararına saygı duymayı da öğrenir. 
 1. Oyuncağın sahibi olmayan ve ağlayan çocuğun ilgisini başka yere çekmeye çalışın. Bu esnada ağlayan çocuğa başka bir oyuncak teklif etmek genellikle olumlu sonuç vermez. Çocuklar o anda “razı oldurulmaya çalışıldığını” fark edecek kadar zekidir. Biraz yaratıcı olun ve arzu edilen oyuncaktan daha eğlenceli, daha farklı şeyler bulun. Etrafta kendisine el sallanmasını bekleyen kuşlar, çalıların altına saklanmış ve aranmayı bekleyen kirpiler, üst üste konulmayı bekleyen taşlar, bir poşete doldurularak değerli bir koleksiyonun parçası olmak isteyen dökülmüş yapraklar… vb. olabilir 😉 İlgi çekme konusunda ne kadar yaratıcı olursanız başarı şansınız o kadar fazla olacaktır. (Hatta o kadar başarılı olabilirsiniz ki çocuklar kavga ettiği şeyi bırakıp sizin önerdiğiniz şey için tartışmaya bile başlayabilirler 🙂 )

 1. Ağlayan çocuk sakinleştikten sonra, oyuncak kavgası hafızasından silinmeden neler yaşandığını konuşun. Gözünde olayın yeniden canlanmasını sağlayın. Başkasının oyuncağına saygı duymamız gerektiğini, kendi oyuncaklarımızı da hem koruyup hem de paylaşmamız gerektiğini, bunun mecburiyetten değil daha eğlenceli vakit geçirmek için yapıldığını anlatın. Aynı konuşmayı, oyuncağını vermeyen çocuk ile de yapın. Eğer oyuncak paylaşılsaydı daha fazla eğlenmiş olacağını… vs

Instagram’da beni takip etmek isterseniz, tıklayınız 🙂 

 1. Çocukların yaşı biraz daha büyükse (3 yaş civarı) ve kapalı bir ortam ise söz konusu oyuncağı elinize alıp, “İkinizin de bu oyuncakla oynamak istediğinizin farkındayım. Fakat tek bir oyuncakla uzun süre oynamak sıkıcı olabilir. Bu nedenle oyuncağı sırayla oynarsanız sıkıcı olmaz. Oyuncağın sahibi önce başlayabilir. Sıkılıp işi bitince de diğeriniz oynayabilir. Bu benim size önerim. Siz beraber oynamak gibi başka bir yol da bulabilirsiniz. Şimdi sizi 2 dakika bu odada yalnız bırakacağım. Eğer içinizden biri ağlamaya devam ederse, geri gelip ikinizin de üzülmemesi için bu oyuncağı kaldırmak zorunda kalacağım. Bu durumda ikiniz de oynayamayacaksınız. Siz kararınızı verin” diyerek odadan çıkın. Yöntem başarılı olmazsa 2 dakika sonra gidip oyuncağı alın. Ortadaki diğer oyuncaklar için de aynı şeylerin yaşanabileceğini unutmayarak “Şimdi diğer oyuncakları, işiniz bitip sıkılana kadar sırayla oynayabilirsiniz. Eğer bir oyuncak için yeniden kavga ederseniz, ikinizin de üzülmemesi için o oyuncağı da kaldırmak zorunda kalabilirim. Sonuçta ortada oynayacağınız hiç oyuncak kalmayabilir. Bu nedenle kavga etmeden beraber oynamayı denemelisiniz. İyi eğlenceler” deyip yeniden odadan çıkın.

Oyuncak kavgası çıkmadan önce yapılabilecekler

Evde ebeveyn olarak davranış şeklimiz ve yaptıklarımız, çocuğumuzun dış hayatta kendini ifade etmesi için model oluşturur. Bu nedenle pilot bölge olarak çekirdek ailemizi ve evimizi kullanarak birçok sorunu az hasarlı olarak aşabilmek mümkün. Bununla birlikte evde sorunlu davranışlarla temas eden çocuklar için tersi de mümkün oluyor maalesef.

 1. Anne-baba-çocuk, çekirdek aileyi oluşturur. Doğrudur ama bu gruba bir de farklı yaş, cinsiyet ve karakterlerden oluşan oyun grubu olarak bakarsanız tadından yenmez 🙂 Hem çocukla oynayıp hem de ailece eğlenme başlıklı yazımda, ev içinde oyun oynamanın inceliklerini kendi deneyimlerimden hareketle yazmıştım. Evdeki bu oyun grubu ile çocuğunuzun oyun oynama kültürünü inşa edebilirsiniz. Sırayla oynama, bir oyuncağı almak için ricada bulunma, izin isteme, teşekkür etme gibi davranışları geliştirmek mümkün. Ayrıca oyun oynarken yanlış davranış sırasında oyunu durdurup sorun hakkında duygularını anlamaya çalışmak, doğru olanı anlatmaya çalışmak ya da tam tersi olarak güzel bir davranış için oyunu durdurup takdir etmek gerekir. (Çocukla Oyun Oynamanın 6 Püf Noktası başlıklı yazı için tıklayınız)
 1. Paylaşma kavramını hayatın her alanına sokun. Örneğin sevdiği bir yiyeceği üçe bölüp hep birlikte yiyin. Yemek yerken tenceredeki yemeği paylaştırarak koyduğunuzu söyleyin. Hayatı paylaşmak, zamanı paylaşmak, eğlenceyi paylaşmak, mutluluğu paylaşmak gibi kavramları gündelik konuşmalarınıza sokun.
 1. Birlikte oynama kavramını geliştirebilmesi için düzenli görüşebildiği akranlarının olmasını sağlayın.
 1. Bol bol gözlem yapın. Oyuncak kavgasının çıkabileceği durumları önceden tahmin etmeye çalışın ve çocuğunuzla durumu önceden konuşun. Örneğin misafir gelmeden aşırı hassas olduğu bir oyuncağı varsa – çocuğunuz fark etmeden- ortadan kaldırın. Çocuğunuza, misafir arkadaşla oyuncak oynarken ne kadar eğlenebileceğini, heyecanlandırıp heveslendirerek anlatın.
 1. Oyuncak kavgası çocuğun olduğu her yerde ve her zaman mutlaka gerçekleşir. Sakince kendinizin ve çocuğunuzun karakterini göz önüne alarak kullanacağınız yöntemi zihinsel olarak prova edin. Olay sırasında böylece daha sakin ve sabırlı olursunuz 🙂

Huzurunuz bol, kavganız az olsun,

Sevgiyle…” aHU 🙂

İlgili yazılar için tıklayınız:
Çocukla Oyun Oynamanın 6 Püf Noktası
Deneyimli Annelerden 2 Yaş Sendromu Tavsiyeleri
Oyun Parkları Nasıl Olmalı?
Mış Gibi Yapma ve Hazır Lokma Oyuncak Dünyası
Hem Çocukla Oyun Oynayıp Hem Ailece Eğlenme

(Bugün 1, toplamda 994 kez görüntülendi)