Şekerin Zararları

En sevdiğimiz, şirin, cicili bici şeyler ve durumlar için kullandığımız “şeker” sözcüğünün aslında pek de olumlu bir anlamı yok. CKÖ* döneminde bi’ haber olduğumuz şekerin zararları konusu; CKS* döneminde, artık bilip de işimize gelmeyen, kulak arkası yaptığımız bir konu haline geldi. (CKÖ= Canan Karatay’dan Önce; CKS= Canan Karatay’dan Sonra 🙂 ) Çocuk beslenmesinde şekerin zararları konusuna kafayı takmış bir anne olarak biraz da ben anlatayım dedim.

 

 

Evet, şeker yaşamsal bir madde. Ama…

Hiçbir hücre şekersiz yapamaz bu nedenle yaşamsaldır. Hücrelerimiz enerji kaynağı şekerden yoksun kaldığında görevini yerine getiremez.  Vücut ağırlığımızın yalnızca yüzde 2’sini oluşturmasına rağmen sırf beyin, aldığımız şekerin dörtte birini kullanır. Amaaaaa, bahsi geçen şeker, hışır hışır ambalajların içindeki şeker değil. Unutmayın, doğada rafine şeker yoktur!

Zeka kartlarıyla geliştirilip şekerle öldürülen organ: Beyin

Fazla şeker tüketimi beyinde stres etkisi yaratıyor. Erken yaşta tacize uğrama ya da bir yakının ölümünde yaşananlarla eşdeğer. Sebebi ise şöyle; beyin travmatik olaylar sırasında kortizol yani stres hormonu salgılıyor. Şeker de bu hormonu tetikliyor. Bu hormonun salgılanması ise beyne zarar veriyor. Kötü beslenme -özellikle çocukların- beyin hücrelerini küçültüyor ve anksiyeteye yol açan bazı değişikliklere neden oluyor. Kısaca zeka kartlarıyla filan ince ince dokuyarak geliştirmeye çalıştığımız minnakların beynini, şekerle bir yandan öldürüyoruz farkında olmadan.

 

 

Şeker yasal bir uyuşturucu mu?

Okuduğum bir bilim dergisinde uyuşturucuların beyinde yarattığı etkiler hakkında bir makale vardı. Çeşit çeşit uyuşturuculardan sonra şekerin etkisi de anlatılıyordu. Durumun ciddiyetini o zaman anlamış ve epey şaşırmıştım.  Makaleye göre; şeker dildeki tat alma reseptörlerini bloke ettiği için beynin farklı şekilde uyarılmasını sağlıyor. Böylece bağımlılık mekanizması başlamış oluyor. Beyin MR’ları şekerin beyinde kokaine benzer etki yarattığını gösteriyor. Kokain kullanımı ise -biliyoruz ki- beyin hücrelerini öldürüyor ve beynin küçülmesine yol açıyor.

 

 

1 de yetmez 3 tane… Ver ver veeeer…

Yine şeker, beyinde aynen ilaç bağımlılarında olduğu gibi endorfin ve dopamin salgılatıyor. Bu salgılar da rafine gıdaların bize kendimizi iyi hissettirmesini sağlıyor. Böylece canımız tekrar tekrar istiyor. Nefis bir kurabiye yerken içten içe “1 de yetmez 3 tane, 3 de yetmez 5 tane… Ver ver veeeer” diye şarkılar söylememiz bundan olsa gerek. 🙁

Instagram’da beni takip etmek isterseniz, tıklayınız 🙂 

Kuyruğunu ısıran yılan misali… Şeker kısır döngüsü

1 de yetmez demeye başladığımız noktada vücudumuz kanımızdaki glikoz seviyesini normale çekmeye çalışıyor. Böylece insülin artışı gerçekleşiyor. Bunun sonunda yaşanan ‘şeker çöküntüsü’ nedeniyle daha fazla tatlı yemek istiyoruz. Daha fazla şeker ise aşırı şeker isteğini doğuruyor. Böylece nur topu gibi bir “şeker yeme döngümüz” oluyor.

 

 

Şeker giren mideye kereviz girmez

Hazır gıdaların içinde bulunan şeker (tuzlu-susamlı çubuk krakerin içinde bile glikoz şurubu olduğunu düşünürseniz) damak zevkini değiştirir.  Çocuklar şekerli tatlar ile ne kadar erken tanışırsa şekerli olmayan gıdalarla o kadar erken yollarını ayırmaya başlarlar. Yukarıda anlattığım şekerin uyuşturucu etkisini de hesaba katarsak bir süre sonra kerevizin nefis kokusundan bile tiksinen çocuklarımız olur.  Hazır gıda endüstrisi, yüksek kalorili ama bir o kadar kalitesiz gıdalar ile çocukların iştahını keser ve onları şeker döngüsüne sokar. Böylece ticari hedefine giden kapıları açmış olur. Gün geçtikçe yağ hücresi artan çocuklarımız, geleceğin hazır gıda tüketicisi olur.

 

 

Peki, ne yapmalı?

Sitedeki markete girdiğinde, parlak ambalajları kesip sonra da benden 1 adet muz isteyen 2,5 yaşındaki bir kızın annesi olarak tabii ki vereceğim tavsiye çok. Çocukları şekerden korumak için 10 pratik tavsiye bu yazıda…

 

İlgili yazılar için tıklayınız:

Çocukları Şekerden Korumak için 10 Pratik Yol

Bir Çocuğu Nasıl Zehirlersiniz?

5 maddede AVM’lerin Zararları

Bilmediğimiz Tehlike: Çocuklara Kitap Hediye Etme

Çocuklarımızı Bekleyen Tehlike… “ Oyun Parkları Nasıl Olmalı? 

Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın 😉

aHU 🙂

(Bugün 1, toplamda 1.931 kez görüntülendi)