Üşütür’cü Teyze Tedirginliği

Kış geliyor, tehlikenin farkında mısınız? Soğuk ve gribal enfeksiyonlar değil, tehlike diye nitelendirdiğim. Kış mevsimi, çocukların lahana gibi sarmalanmasını hatta mümkünse üşütür diye evlere hapsolmasını tavsiye eden teyzelerin coşma mevsimidir. Dolayısıyla işte asıl tehlike, bu zihniyetin sağımızı solumuzu kuşatmaya hazırlık yapıyor olmasıdır :/ (Okumak için tıklayınız: Karlı Havada Çocuklarla Yapılabilecek 10 Aktivite / Yağmurda Çocuklarla Yapılabilecek 10 Aktivite )

 

 

Soğuk Hava Hasta Eder mi?

Öncelikle şunu söyleyeyim. Doktor değilim. Ama grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların viral enfeksiyonlar olduğunu bilmek için tıp eğitimi almış olmaya gerek yok. Uzmanlara göre insanların farklı hava koşullarında gribal hastalıklara yakalanma ihtimalleri eşit. (Bağışıklık sisteminde bir sorun yoksa!) Yani havanın nasıl olduğu, mikrobun vücudumuza girip girmemesini etkilemiyor. Hasta eden şey havanın sıcaklığı değil, vücudumuza virüsün girmiş olmasıdır. Virüs ile doğrudan temas ettiğimizde nur topu gibi bir gribal hastalığımız olmuş olur. Kısaca, soğuk hava hasta eder mi? Hayır.

Instagram’da beni takip etmek isterseniz, tıklayınız 🙂 

O Halde Neden Kışın Hastalıklar Artıyor?

Cevabı çok basit. Kendimizi ve çocuklarımızı AVM gibi kapalı ortamlara mahkum ettiğimiz için! Aman içeri 1 nefes soğuk hava girecek diye kapıyı pencereyi sıkı sıkı kapattığımız için. Temiz ve taze havayı kendimizden uzak tuttuğumuz için. Arkadaşlarımızla açık havada buluşmayıp 4 duvar arasında mikroplarımızı paylaştığımız için. Çocukları cüzzamlıdan kaçırır gibi parklara çıkarmayıp evlere tıktığımız için. Soğuk havayı günah keçisi ilan edip asıl yapılması gerekenleri göz ardı ettiğimiz için.

 

 

Çiğnenmiş Sakızı, Çiğnemek Gibi

Kış mevsiminde, soğuk hava hasta eder diye kendimizi aynı havaya maruz bırakmak, başkasının çiğnediği sakızı çiğnemek gibidir. Bu benzetme, nasıl mide bulandırıcı geliyorsa, aynı havayı defalarca solumak da böyle bir etki yapmalı aslında. Bizi, gribal hastalıklardan koruyacak şey -sıcaklığına bakılmaksızın- temiz havadır, açık havadır.

 

 

Soğuk Hava Hasta Eder mi? Etmez! Ama Sıkı Giyinme Sendromu Eder!

Sıkı giyinmenin tarifi nedir bilemiyorum ama 🙂 sizin de beyninizin içinde “sıkıca giyin hasta olursun” diye dırdır yapan bir ses vardır eminim. O ses çocukluktan kalma 😉 Neyse konuya dönersem… Aşırı giyinme terlemeye, az giyinme ise üşümeye neden olur. Hasta olmamak için sıkı giyinmek çözüm değildir. Aslolan vücudun dengesini bozmadan, üşümeden, terlemeden giyinebilmektir.

 

 

Kaloriferi Cayır Cayır Yakıp, Evde Kısa Kolluyla Gezinme

Kış mevsiminde bazı evler oluyor ki içeride sıcaktan nefes alamıyorsunuz. Kalorifer cayır cayır yanıyor, pencereler kapalı, ev ahalisi kısa kolluyla geziyor. Böyle evlerde bana bir ağırlık çöküyor, sohbet edemez hale gelip yavaştan yaşam fonksiyonlarımı yitirmeye başlıyorum. Kabus gibi… Bir an önce kendimi açık havaya atıp soğuk da olsa temiz havayı ciğerlerime gömesim geliyor.  Akıl alır gibi değil bu ortamda uyuyorlar filan üstelik.

 

 

Bakın arkadaşlar, uzmanlar sürekli söylüyor. İdeal yaşama sıcaklığı 18-20 derece civarı. (Yeni doğan dönemi hariç) Bu ısı aralığı solunum yollarının ideal çalıştığı aralık. Özellikle çocuklar daha yüksek sıcaklıkta uyuduğunda burundaki mukoza tabakası şişiyor. Böylece hastalıklara davetiye çıkıyor, var olan hastalıkların da iyileşme süresi uzuyor.  Evde kısa kollularla gezip çocuklar üşümesin diye kalorifere yüklenmek son derece yanlış ve komik bir uygulama. Soğuk havalarda yapılması gereken, odayı ısıtmak değil, mevsimine göre giyinmek. Böylece çılgın gibi fatura ödememiş olursunuz 😉

10 Maddede Kışın Hasta Olmama Formülü**

(**Ben olmuyorum oradan biliyorum 😉 )

Instagram’da beni takip etmek isterseniz, tıklayınız 🙂 

1.

Soğuk hava hasta eder klişesini bir kenara bırakıp, kış mevsimine öcü muamelesi yapmaktan vazgeçiyoruz. Çocuklara “tü kaka soğuk” bilincini aşılamıyoruz!

2.

Sabah kalkar kalkmaz tüm evi havalandırıyoruz ve bu işlemi gün içinde yapabildiğimiz kadar sık yapıyoruz.

 

3.

Vücudumuzu üşütmüyor ya da hunharca giyinip terletmiyoruz.

4.

Yaşadığımız ortamın ısısını 18-20 derecede tutuyoruz. (Bir süre sonra vücudunuz alışıyor merak etmeyin 😉 )

5.

Açık havaya çıkmayı ihmal etmiyoruz. Çocuklarımızı yaz mevsiminde gibi her gün düzenli dışarı çıkarıyoruz. (Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek 10 Aktivite yazısı için tıklayınız)

 

6.

AVM’ lerden olabildiğince uzak duruyor ve hafta sonları açık hava etkinliklerine yöneliyoruz.

7.

Her selamlaşmada öpüşüp koklaşma işini minimum seviyeye indiriyoruz.

8.

Daha sık elimizi yıkıyoruz.

 

9.

Spor yapmayı ihmal etmiyoruz.

10.

Bağışıklık sistemimizi güçlü tutuyoruz.

 

aHU 🙂

İlgili yazılar için tıklayınız:

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek 10 Aktivite

Çocuklarla Karlı Havada Yapılabilecek 10 Aktivite

5 maddede AVM’lerin Zararları

Çocuklarımızı Bekleyen Tehlike… “ Oyun Parkları Nasıl Olmalı? 

Çocuklar İçin Yasal Uyuşturucu Yapmışlar, Adını Şeker Koymuşlar

Çocukları Şekerden Korumak için 10 Pratik Yol

Mış Gibi Yapma ve Hazır Lokma Oyuncak Dünyası

 

(Bugün 1, toplamda 2.314 kez görüntülendi)