Bu yazıyı “ Yağmurlu havada çocukla yapılabilecek aktiviteler neler? ” diye soran ya da çoktan kararını vermiş olup da “ Hava yağmurlu yine offfff o nedenle AVM. de buluşalım ” diyen ebeveynlere ithaf ediyorum. 🙂 (5 Maddede AVM.nin Zararları)

Yağmurlu havada çocukla yapılabilecek aktiviteleri sıralamadan önce de farklı hava koşullarıyla uyum içinde yaşamaya alışmış ülkelerde söylenen ve çok sevdiğim bir sözü paylaşmak isterim.

“Kötü hava yoktur, kötü kıyafet vardır.”

Bu ne demek? Mevsimine göre giyinmeyi bilmek demek en basit ifadeyle.  “Soğuk Hava Hasta Eder mi?” Sorunsalı ve Sıkı Giyinme Sendromu başlıklı yazımda kısaca bahsetmiştim. Vücudun üşüme ve terlemeye maruz kalması, dengesinin bozulması anlamına geliyor. Aslında soğuk havalara öcü muamelesi yapmamıza sebep olan şey ise giyinmeyi bilmemek.

 

Instagram’da beni takip etmek isterseniz, tıklayınız 🙂 

 

Yağmurlu havada çocukla açık havada eğlenebilmek için bir yağmur çizmesi ve bir yağmurluk edinmenizi tavsiye ederim. Bu iki şey, sizin ıslanma konusundaki endişelerinizi bertaraf edip çocuğunuzu özgür kılacaktır. Evet, kabul ediyorum bunlar ek maliyet demek. Ama harcamalarınızı gözden geçirirseniz max.150 tl.lik lüzumsuz denilebilecek ve aslında ihtiyacınız olmayan kalemleri bulabilirsiniz. 😉

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek Aktiviteler – 1

5 Duyu Organıyla Hisset!

 

 

Yağmur, “hissetmek” kavramını çocukların somutlaştırabilmesi için bulunmaz bir fırsattır. 🙂 Hatta yetişkinler için bile 5 duyu organını farkındalıkla kullanabilmek ve anda kalmayı deneyimleyebilmek için nefis bir doğa olayıdır. Sabah uyandınız ve pencereden tıpır tıpır yağmur sesi duydunuz üstelik hava da kapalı.

Bırakın mutsuz ve umutsuz ruh haline girmeyi ve yağmuru kaçırmadan kendinizi sokağa atın. Hem kendinize hem çocuğunuza şu soruları sorun ve bol bol konuşun.

Yağmur nasıl görünüyor?

Yağmurun sesi nasıl, taklit edebilir miyiz?

Yağmurun kokusu var mı, ya da yağmur yağarken burnumuza gelen kokular neyin kokusu?

Yağmurun tadı nasıl? Dilimizi çıkarıp tadına bakalım mı? 🙂

Yağmur tenimize değdiğinde ne hissediyoruz?

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek Aktiviteler – 2

Sularda Zıplayın

 

 

Yağmurlu havaların en çok bu yönünü seviyorum. Su birikintilerinde kurbağa gibi zıplamak 🙂 Çok eğlencelidir inanın. Bazı anneler-babalar için düşünmek bile korkunç geliyor ama emin olun zincirinizi kırıp çocuğunuzla el ele çamurlu sularda zıplamak acayip eğlenceli. Deneyin, kendinizi çok özgür hissedeceksiniz. Ayrıca bu etkinlik sırasında yağmurun su birikintisinde oluşturduğu küçük daireleri ve zıplama sırasında su yüzeyinde oluşan hareketliliği konuşabilirsiniz.

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek Aktiviteler – 3

Yaprak Albümü

 

 

Araştırmacı çocuklar için araştırmacı ebeveynler gerek. Ülkemizde ağaç sıkıntısı olduğunu biliyorum ama illaki evinizin yakınında kenarda köşede kalmış ağaçlar vardır. Yağmur yağdığında –özellikle yağmur sonrasında- yerlerde çeşitli yapraklar görürsünüz. Bu yaprakları toplayın. Ve yaprakları kurutup bir fotoğraf albümüne koyun. Hatta bu aktiviteyi daha da etkili kılmak için yaprakların hangi ağaca ait olduğunu araştırın. Ve albümde, yaprağın altına ağacın adını yazın. Hani hep diyoruz ya “çocuklarımız doğayı tanımıyor” diye. Alın işte doğayı tanımaya, keşfetmeye doğru bir adım. 😉

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek Aktiviteler – 4

Doğanın Hazineleri Kutusu

 

 

Doğa bize eşsiz hazineler sunar. GebeBebeAnne instagram ve facebook sayfasında #doğanınhazineleri etiketiyle sıkça paylaşıyorum. Çocukların dükkanlardan alınan oyuncaklardan çok bu tip materyallere ihtiyaçları var, emin olun.  Kozalak, tohum, değişik taşlar… vb bulabildiğiniz bu materyalleri toplayın ve eve geldiğinizde bir kutuya koyun. Bu kutuya doğanın hazineleri kutusu adını verebilirsiniz, telif hakkı istemiyorum 😉 Hatta fotoğraflarını bu etiketten paylaşırsanız, diğer ebeveynlere de fikir vermiş olursunuz. 🙂 Bu hazinelerden de yaratıcılığınızı kullanıp çok farklı şeyler yapabilirsiniz.

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek Aktiviteler – 5

Yağmur Kumbarası

 

 

Bu öneri, bilime yatkın çocuk ve ebeveynler için. Renkli bir kap alın. Ya da kendiniz boyayın. Yürüyüş yaparken “kim daha çok yağmur biriktirecek” yarışı yapın. Yarıştan hoşlanmayanlardansanız tek bir kutu edinin, sizin kutunuz olsun. 🙂 İmkanınız varsa balkona da bir şişe ve şişenin üstüne de bir huni koyun. Şişenin içine dolan yağış miktarını ölçün. Doğada kalma filmlerinden hatırlarsınız belki bunu. İçmek için yağmur suyu biriktirmek, insanın doğada kalma kabiliyetlerinden biridir. Bu bilgi, çocuğunuzun kafasında bir yerlere kazınacaktır emin olun. Umarım kullanmak zorunda kalmaz bu bilgiyi! 

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek Aktiviteler – 6

Yağmur Safarisi

 

 

Yağmur sadece yaprakları değil bazı hayvanları da gün yüzüne çıkarır. Bir büyüteç edinin ve salyangoz, solucan gibi hayvanları inceleyin. Onlar hakkında konuşun. Misal, “Neden salyangozlar yağmur yağınca yollara düşer? Nereye gidiyor bu salyangozlar?” 😉

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek Aktiviteler – 7

Yağmurda Drama

 

Instagram’da beni takip etmek isterseniz, tıklayınız 🙂 

 

Çocuğunuz taklitçi bir maymun ise –benim kızım öyle- bu etkinliği çok sevecek. Hayvanların yağmurda nasıl olacaklarının taklidini yapın. Hayvan seçimi sizin tercihinize kalmış tabii ki. Ama kuru kuru taklit yapmak yerine işin içine bir konu da dahil edebilirsiniz. Şemsiyenin altına saklanmış  ve annesinin yanına gitmeye çalışan yavru bir kedi; suyun içinde zıplayıp diğer arkadaşlarını yanına çağıran bir kurbağa; korkup kabuğuna giren bir salyangoz…vb.

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek Aktiviteler – 8

Çamurlu Suda Yüzen Ördekler

 

 

Kim demiş plastik ördekler bir tek havuz ve banyo içindir diye 😉 Yağmura çıkarken ördeklerinizi yanınıza almayı unutmayın. Bırakın çamurlu sularda yüzsün ördekler. Yağmurun keyfini çıkaran, sarı bir ördek üstüne yaratıcı hikayeler de uydurursanız, tadından yenmeyecek. Eğer eliniz yatkınsa kağıt gemi yapıp onları da yüzdürebilirsiniz.

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek Aktiviteler – 9

Yağmurun Fırça Darbesi

 

 

Boyama yapmayı ve renkleri seven bir çocuğunuz varsa bu etkinliği çok sevecek.  (İtiraf ediyorum bu fikir bana ait değil. Yağmurlu ülkelerde yaşayan blogger annelerin sıkça yaptığı bir şeymiş. Benim çok hoşuma gitti ve listeye ekledim.) Büyükçe bir resim kağıdı alıyorsunuz. Üstüne parça parça farklı renklerde gıda boyası öbekleri koyuyorsunuz. Yani bir nevi boya paleti gibi bir kağıt yapıyorsunuz. Yağmur çiselemeye başladığında bunu yağmurun altına koyup damlacıkların boyaları dağıtmasını izliyorsunuz. Sonra da bu kağıdı alıp evde kurutuyorsunuz. Bir nevi batik deseni gibi bir resim yapmış oluyorsunuz.

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek Aktiviteler – 10

El İzi 

 

 

Bu etkinlik benim değil, kızım Terra’nın keşfi. Yağmur sonrasında su birikintisi ve kuru alanlar varsa çocuğunuz elini su ile ıslatıp kuru yerlere el izlerini çıkarabilir. Hatta yaprakları ıslatıp yaprak baskısı yapabilirsiniz.

Bonus

Fener Yürüyüşü 

 

 

İşi daha da ileri götürmek isteyen yağmur severler için… Bir el feneri edinin ve hava karardıktan sonra el fenerleri ile yağmurda keşfe çıkın. Tüm bu aktiviteleri hava karardıktan sonra yapmak daha da farklı bir deneyim olacak 😉

Yağmurunuz bol, eğlenceniz çok olsun…

Sizin de yağmurlu havalarda yaptığınız farklı aktiviteler varsa lütfen yoruma yazmayı unutmayın, sevgiler.

aHU 🙂 

İlgili yazılar için tıklayınız: 

Çocuklarla Karlı Havada Yapılabilecek 10 Aktivite

Yılbaşında Çocuklarla Yapılabilecek 10 Şey

Soğuk Hava Hasta Eder mi Sorunsalı ve Sıkı Giyinme Sendromu

5 maddede AVM’lerin Zararları

Çocuklarımızı Bekleyen Tehlike… “ Oyun Parkları Nasıl Olmalı? 

Çocuklar İçin Yasal Uyuşturucu Yapmışlar, Adını Şeker Koymuşlar

Çocukları Şekerden Korumak için 10 Pratik Yol

Mış Gibi Yapma ve Hazır Lokma Oyuncak Dünyası

 

 

(Bugün 1, toplamda 2.681 kez görüntülendi)