Çocuğun doğumuyla başlayan büyüme atağı dönemlerini, farklı yaş gruplarına göre çeşitli sendromlar takip ediyor. 2 Yaş Sendromu ve ergenlik bunlardan en bilinenleri ve ebeveyni en çaresiz bırakanları olsa da aslında insan için gel-git’li dönemler bitmiyor. 🙂 Bu nedenle insan gelişiminin getirdiği atarlı giderli anlara, dönemsel olarak bakmak yerine daha bilimsel ve direk merkezden -nam-ı diğer beyinden- bakmak daha doğru diye düşünüyorum. Çünkü kızımın Terrible Two kökenli parlamalarını gözlemlediğimde aslında bunları kendimin de yaptığını fark ettim. Ve bu hazin keşif beni daha başka yöntem arayışlarına itti.

Bir kitap okudum bütün hayatım değişti

Bir Orhan Pamuk atasözü der ki “Bir kitap okudum, bütün hayatım değişti.” 🙂 Biraz klişe ve mübalağalı bir söylem olsa da çaresiz ebeveynler için şifa niyetinde bir kitap olduğu için Bütün Beyinli Çocuk bu övgüyü hak ediyor.

 

Instagram’da beni takip etmek isterseniz, tıklayınız 🙂 

 

Psikiyatri profesörü Daniel Siegel ve psikoterapist Tina Payne Bryson tarafından uzun çalışmalar sonucunda yazılmış ve Koridor Yayınları’ndan çıkan Bütün Beyinli Çocuk neler anlatıyor? sorusunun yanıtına geçmeden… Hemen, çok hoşunuza gidecek şu özet cümleyi söyleyeyim:

3 yaşındaki kızım Terra’nın, “hobaaaalaaaaa bu da nereden çıktı şimdi?” dedirten ve

ebeveyn olarak bizi kilitleyen sendrom yüklü davranışlarına çözümü bu kitapta bulduk!

Her yaştan tüm sendromlara şifa niyetine, altı çizilerek okuna, ayda 1 açılıp bakıla…

İşe önce kendimizden başlıyoruz.

Kitap der ki; Çocuklar geliştikçe beyinleri ebeveynlerinin “aynası” halini alır. Yani ebeveyn beyin entegrasyonunu sağlayamamışsa çocuk da sağlayamaz. Çünkü çocuklar olaylar karşısında ebeveynlerinin verdiği tepkileri kopyalarlar. Ve bu durum nesilden nesile devam eder. İyi anlamda da, kötü anlamda da…

Zihin karışıklığı

Genellikle sorunlar karşısında, çocuğun ilgisini alakasız bir yöne çekmek gibi bir alışkanlığımız var. Bisikletten düşünce acısını çikolata ile dindirmek, oyuncak kavgası sonrası yaşadığı mutsuzluğu oyuncak alarak yok etmek örnek olarak verilebilir. Bu tür yaklaşımlar; çocukta alakasız alışkanlıklar (mutsuz olunca kendini buzdolabı önünde alan biri haline dönüşme gibi) yaratmanın ötesinde, zihin karışıklığına sebep olarak sorun çözme kabiliyetini zayıflatır. Çünkü sorunun çözümü şekerli gıdalarda veya soluğu AVM.lerde almak değildir.

 

 

Beyin entegrasyonu ne demek?

İyi işleyen bir bütün elde etmek için, farklı öğelerin birbirine bağlanmasına entegrasyon diyoruz. Hayatta “tıkır tıkır çalışıyor” diye düşündüğümüz her şey başarılı bir entegrasyonun sonucudur. Kaos ve katı düzen gibi iki uç arasında uyum halinde olma durumudur. İşte beyin için de aynısı geçerli. Beynin yapısını, çalışma prensibini detaylı yazmayacağım. Araştırmak isteyenler, bilge Google’e “nörobilim” yazabilir, daha da iyisi bu kitabın tamamını okuyabilirler!

 

 

Bütün Beyinli Çocuk çünkü ancak iki yarım, bir bütün eder.

Entegrasyon, kabaca sağ beyin-sol beyin uyumu ve alt beyin-üst beyin uyumu şeklinde gerçekleşiyor. Sol beynimizdeki mantığın, sağ beyindeki duygularla daha iyi çalışabilmesi için yatay entegrasyon gereklidir. Eylemlerimizin düşünülerek yapılmasını sağlayan ve fiziksel olarak üstte olan üst beyin ile daha çok sezgiyle, hayatta kalma güdüsüyle çalışan ve fiziksel olarak altta bulunan alt beynin uyumlu hale gelmesi ise dikey entegrasyondur. Kısaca yatay da olsa dikey de olsa iki yarım bir bütün eder. Ancak uyum sonrasında, tam bir beyin işlevinden bahsetmek mümkün oluyor.

 

 

Hem ebeveynlerin hem de çocukların bütün beyinli olabilmesi için 12 yöntem anlatılıyor kitapta. Örnek olması için Bütün Beyinli Çocuk Yetiştirme stratejilerinden 5 tanesini yazının 2.bölümünde anlattım. Kitabı satın alarak tamamını altını çizerek okumanızı ve ayda bir açıp kısaca göz atmanızı tavsiye ederim.

aHU 🙂

İlgili yazılar için tıklayınız:

Deneyimli Annelerden Terrible Two Tavsiyeleri

2 Yaş Sendromu için 10 Öneri

Çocuklarda Özgüven Geliştirme

Çocuklarda Dil Gelişimi

Çocuklarda Merak ve Soru Sorma Becerileri

Oyuncak Kavgası Sırasında Ne Yapmalı?

Çocuklar Neden Sıkılır?

Bozuk Sosyolojik Kodlar ve Çocuk

Güçlü Bir Kız Çocuğu Yetiştirme

Ebeveynler için 3 Adımda Yaratıcı Okuma

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın 8 Yolu

Kitap Tavsiyeleri

(Bugün 1, toplamda 904 kez görüntülendi)