Kızım Terra’ya uzun bir süre önce bir kitap verdim. Heyecanla aldı inceledi, birkaç kez okuduk. Ben çok seveceğini ve elinden hiç düşürmeyeceğini düşünürken, kısa süre içinde kitabı, kitaplığına koydu ve bir daha eline almadı. Şimdi diyeceksiniz ki “eee neden yazıyorsun madem bu kitap hakkında?” 🙂 Çünkü hayatın sıkıcı ve rutin gerçekliğine, hayal kurarak kafa tutan küçük bir kızın anlatıldığı bu kitap yani Luna ve Mavi Oda aslında Terra’nın kitaplığındaki en nadide parçalardan biri de ondan. 🙂 Neden mi?

 

Luna ve Mavi Oda

 

Cevaba geçmeden önce kitabın konusundan bahsedeyim.

Luna, kendi içine dönük, hayal kurmayı seven bir kızdır. Okuldaki öğretmenleri ve birçok kişi onun için endişelenir. Ama aslında çok da endişe edilecek bir durum yoktur. Luna, babaannesini çok sever ve onu sık sık ziyaret eder. Babaannesinin evinde Luna’nın “Mavi Oda” olarak adlandırdığı bir oda vardır. Ve Luna burada eğlenceli bir yolculuğa çıkar. Yanında bizi de sürükler tabii ki. 🙂

 

 

İçedönüklerin muhteşem dünyasını anlayabilmek için fırsat.

Luna ve Mavi Oda, teknoloji ve şehir hayatının getirdiği yalnızlık ve bu yalnızlığın çocuklar üstündeki etkilerinden korunmak için başı kesik tavuk gibi bir oraya bir buraya koşturan ebeveynlere sessiz bir çığlık niteliğinde. Parti kültürünün kutsandığı ve çocuklar üstündeki “sosyalleşmelisin!” baskısının, aslında çocukların muhteşem iç dünyalarına nasıl ket vurduğunu anlatıyor Luna ve Mavi Oda. Tabii ki alt metinlerini okuyana…

Ebeveynlere neler düşündürsün, Luna ve Mavi Oda

Kitabı yayınlayan KVA Çocuk ’un web sayfasına bakacak olursanız, kitabın yaş aralığı için “her yaş” yazdığını görürsünüz. Bunun sebebi şu: Kitabı tüketen değil okuyan biriyseniz eğer, bir ebeveyn olarak sizin de elde edeceğiniz çok şey var bu kitaptan. Sosyalleşme, sağlıklı iletişim, dinleme, birlikte kaliteli zaman geçirme, çocukların iç dünyasını anlayabilme gibi kavramlar üstüne düşünebilir, kendinize paylar çıkarabilirsiniz.

 

 

Cool çizimler

Luna ve Mavi Oda, iç dünyaya dönmenin hastalıklı bir durum olarak algılanmasına, neşeli ve alaycı şekilde selam çaktığı gibi, günümüzün cafcaflı ve bol renkli kitap çizimlerine de sessiz ve mağrur şekilde fark atıyor. Luna’nın içine girdiği mavi duvar kağıdının ince ince işlenmiş detayları, Luna’nın bakış açısının pastel boya kullanımı ile farklılaştırılarak anlatılması… Christine Davenier harika bir iş çıkarmış.

 

 

Luna ve Mavi Oda neden kitaplığın nadide parçası?

Terra, Luna’dan feyz alarak koridorumuzu bir güzel boyadıktan sonra, kitabı rafa koydu. Ne zaman “Luna’yı okuyalım mı?” desem hep “Hayır” cevabını aldım. Komik detaylı çizimler, yaratıcılık teması, kırmızı bir köpek gibi Terra’yı baştan çıkaran öğeler olmasına rağmen, kitaptan fellik fellik kaçmasını bir türlü anlayamadım önceleri. 🙂 Tahmin etsem de sebebini ondan duyamadığım için de bu kitap hakkında bir türlü yazamamıştım. Ama bugün açık bir şekilde sordum “Luna kitabını neden okumak istemiyorsun?” diye. Aldığım cevap tam da tahmin ettiğim şeydi. “Çünkü bu kız bana benziyor” Çocukların, kitap karakterlerine verdiği tepkiler ve bu tepkilerin psikolojik çözümlemesi derya deniz bir konu olduğu için burada yazmayacağım.

 

 

Luna ve Mavi Oda ile Felsefi Okuma

Bu kitap eşliğinde konuşabileceğiniz kavramlardan biri “Sessizlik” Bu noktada çocuğunuza John Cage’in 4’33 adlı eserini dinletebilirsiniz. Aslında bu eser 30 saniyelik, 2 dakika 23 saniyelik, 1 dakika 40 saniyelik 3 bölümden oluşan; bu saniyeleri tutturmak için süreölçer kullanılan bir eserdir ve eser boyunca müzik duyamazsınız. J John prömiyerini yaptıktan sonra şunları söyler: “Sessizlik kadar önemli bir şey yoktur. İnsanlar nasıl dinleyeceklerini bilmedikleri için sessizlik olduğunu düşündükleri şeyin aslında birçok sesle dolu olduğunu fark etmiyorlar. Bu konu hakkında çocuğunuzla konuşabilir, düşünebilirsiniz. Sessizliği dinleyebilir duyduğunuz şeyleri sonrasında birbirinize anlatabilirsiniz.

Luna ve Mavi Oda ile Yaratıcı Okuma

1.

1 haftalık bir bulut gözlemi yapın. Her gün gördüğünüz bir bulutun resmini bir kağıda çizin ve neye benziyorsa ona göre bir şekil vermeye çalışın. Luna’nın bu işi nasıl yaptığı kitabın ilk sayfasında çok güzel resmedilmiş, kopya çekebilirsiniz.

 

 

2.

Evinizde boyanmak üzere uygun bir duvar bulun. Çok titizleniyorsanız, kırtasilerde satılan beyaz rulo duvar kağıtları var. Çocuklar karalasın diye özel olarak üretiliyor. Ben açıkçası evde saldım bu işi. Çocuk olup da duvarı çizilmeyen ev yoktur çünkü. Çocuğunuzun duvara çizdiği anlamsız şekilleri bir şeye benzetip siz tamamlarsanız onu daha iyisini yapmak için teşvik etmiş olursunuz. Hatta bir süre sonra çizimin ötesinde bu duvar farklı sanatsal çalışmalara da sahne olabilir. Sonuçta bu devirde bir graffiti sanatçısı kolay yetişmiyor.

 

 

3.

Okul bahçesindeki öğretmenlerin Luna hakkında konuşmalarını beraber canlandırın. Neler demiş olabilirler. Bu konuşma canlandırma aktivitesi komik oluyor. 😀

 

 

4.

Okul bahçesindeki çocukların oynadığı oyunları inceleyin ve çocuğunuzun bilmedikleri varsa öğretin.  Kutu kutu pense, 5taş, çinçan, seksek, yakalamaca, saklambaç… gibi

Kitabı satın almak için tıklayın

Sevgiyle…” aHU 🙂

İlgili yazılar için tıklayınız:

Ebeveynler için 3 Adımda Yaratıcı Okuma

Çocuğunuz Kitap Oburu mu Kitap Okuru mu?

Bilmediğimiz Tehlike: Çocuklara Kitap Hediye Etme

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın 8 Yolu

Hızlı Okuma Hakkında Uzman Görüşü

Kitap Tavsiyeleri

(Bugün 1, toplamda 163 kez görüntülendi)