Sabah erken saatte bir fermuar sesiyle doğaya uyandığınızı düşünün. Mis gibi oksijeni ciğerlerinize çekip saniyeler içinde ayağınızı parke yerine toprağa bastığınızı ya da bir duvar yerine muhteşem bir manzaraya baktığınızı… Küçük çocuğunuzla kozalak toplayıp semaver yaktığınızı ve kuş cıvıltıları eşliğinde naif ama eşsiz bir kahvaltı yaptığınızı… Gün boyu 5 duyunuzla toprak ananın kollarında olduğunuzu, güneş batınca da Samanyolu’na dalıp yıldızlarla dans etmenin hayalini kurduğunuzu… Düşüncesi bile insana iyi geliyor değil mi? 🙂  Zor değil, ihtiyacınız olan sadece bir parça sadelik, bir parça cesaret ve bir parça harekete geçme enerjisi. Bahsettiğim konu, Küçük Çocukla Kamp Yapmak efendim.

 

 

Kamp yapmak bir atölye değil, yaşam tarzıdır.

Biliyorsunuz artık, “atölyeler çağında” yaşıyoruz. Hayatımızdaki eksiklikler bir bir tespit edilip uzman kişilerce bu eksikliklere çeşitli atölyelerle yama yapılıyor. Neredeyse nefes almak için bile atölyeye ihtiyacımız var diyeceğim ama zaten o da var. 🙂 Doğasından koparılmış yaşamlarımız, kevgir gibi deliklerle (boşluk ya da eksiklik de diyebiliriz) dolu olunca biz de hem kendimizin hem çocuğumuzun hayatını atölyelerle dolup taşırıyoruz. İşte böyle bir dönemde, Çocukla Kamp Yapmak atölyeleştirilmese eksik kalırdı tabii ki. Bir süredir farkındasınızdır, doğada yapılan anne-çocuk ya da baba-çocuk kampları yükselen bir trend haline geldi. Gitmeyelim anlamında eleştirmiyorum. AVM’lere tıkılıp kalmaktansa bu tip deneyimler iyidir-güzeldir-hoştur tabii ki. Ama bu kamplar için absürt rakamlar ödeniyor olması ve tek seferlik olması işin doğasına aykırı. Hayatımızda daha fazla sadelik olsun, daha fazla doğa olsun demek için, hayatı ailece keşfedebilmek ve doğanın kollarında deneyim yaşayabilmek için 1 haftalık ebeveyn-çocuk kamplarına yüksek rakamlar ödemek anlamsız. Bu bütçe ile kamp malzemelerinizi almak size sınırsız kere kamp yapma imkanı verir. 😉  Kısaca, Çocukla Kamp Yapmak bir atölye değil, bir yaşam tarzıdır fikrindeyseniz, buyurun yazının devamına… 🙂

 

 

Tam olsun, mükemmel olsun, en iyisi olsun derseniz… Hiç olmaz!

Kendimden biliyorum, Küçük Çocukla Kamp Yapmak fikriyle flörtleşen insanların temel problemi “olmuşken en iyisi olsun” yaklaşımıdır. Kamp yapmak istersiniz, ilk önce bir çadıra ihtiyacınız vardır. Çadırı araştırmaya başlarsınız. Karşınıza 2-3-4 mevsim kavramları çıkar. Dersiniz ki 4 mevsim korunaklı olsun, şu özelliği olsun bu özelliği olsun, aaaa şu da önemliymiş bu da olsun. Sonra bir bakarsınız mükemmel olsun dediğiniz çadır fiyatı 1500 tl.’den başlıyordur. Sonra iş, kamp yatağına gelir ve aynı süreci yaşarsınız. Tüm malzemeler için belli bir rakamı vermeyi göze alsanız bile internetteki kamp için gereken malzemeler listelerini okudukça iş büyür de büyür. Ve bir de bakmışsınız, haftasonu yine ailece bir AVM’de kahvaltı yapıyorsunuz. 🙂

 

 

Evinize 2 saat mesafede kar fırtınasına yakalanmazsınız, merak etmeyin.

İnternette göreceğiniz kampa hazırlık yazılarının, sanki amazon ormanlarında ya da Everest’te yapılacak 1 aylık kamp için hazırlanmış gibi olduğunu göreceksiniz. 🙂 Eğer çocuğunuzla zirve tırmanışı sonrası kamp yapmak gibi bir fanteziniz yoksa en temel ihtiyaçları belirleyin, evinize en yakın kamp yerinde 1 gecelik deneme yapın. Tüm süreci basit tutun. Yani çadır ve ekipmanı, kahvaltı öğle ve akşam yemeği malzemesi, giyecek… vs her konuda basit düşünün. Örneğin, ilk denemede ocağınız, çaydanlığınız olmasın, yemeğinizi hazır götürün. Bu bakış açısı gözünüzün korkmasını engelleyecek, daha kolay karar verip, kararınızı eyleme dönüştürebileceksiniz. 😉 Sonra yavaş yavaş, küçük denemelerle kendi aile ihtiyaç listenizin ve ekipmanınızın oluştuğunu göreceksiniz. Örneğin, bizim için semaver kampın olmazsa olmazıdır ama siz çay sevmiyor olabilirsiniz. Ya da siz kahve için cezvenizi yanınızdan ayırmak istemiyor olabilirsiniz. Kamp sırasında eksiklerinizi not aldığınız gibi hiç kullanmadığınız ve boşuna getirdiğiniz şeyler varsa -bir sonraki sefer getirmemek üzere- bunları not alın.

 

 

Peki ya Küçük Çocukla Kamp Yapmak bir mitos mu?

Merak etmeyin, olaya küçük bir çocuk girince işin rengi değişmiyor. 🙂 Çocukla kamp yapmak anne babalar için aslında zihinsel bir zorluk. Ve bu zorluk kamp sırasında değil kamp öncesinde vesvese şeklinde oluyor genellikle. Oysa çocukla kamp yapmak öğrenmek ve eğlenmek için muhteşem bir ortam. Ayrıca aile içi gerçek paylaşımların yapılabildiği bir fırsat. Bu nedenle diyebilirim ki kamp ortamı çocuk ile yaşadığınız sorunları arttırmaz, tersine azaltır.

Çocuklara kamp ile ilgili görevler ve belli konularda sorumluluklar verip olayı sahiplenmesini sağlarsanız sorun miktarının azaldığını göreceksiniz. (#çocuklardayapar) Çocukların günlük hayatta bize yaşattığı sorunlar genellikle enerjiyi atamama, birey yerine konmama, anne babayla kaliteli vakit geçirememe, uzun zaman kapalı ortamda kalma gibi sebeplerden kaynaklanır. Kamp ortamı ise çocuklara bu olumsuz koşulların tam tersini vaat eder.

 

 

Konfor kısa vadede rahat ettirir, uzun vadede mutsuz eder

Kafanızı meşgul eden endişelerin kökeni, konformist alışkanlıklardan kaynaklanıyor ise bu konuda ikna edici pek bir argümanım yok maalesef. Kamp alanında sivrisinek ve börtü böcek olur, evet. Tuvalet çadırın dibinde değildir, yürümek gerekir, evet. Akşam karanlığını aydınlatmak için elektrik düğmeleri yoktur, fener taşımak zorundasınızdır, evet. Kamp yatakları evimizdeki gibi full ortopedik değildir, evet. Bulaşığı elinizde yıkamak zorundasınızdır, evet… vs. vs.

 

 

Bu noktada söyleyebileceğim tek şey şu olabilir. Konfor olarak nitelendirdiğimiz ve yokluğunu düşününce panik olmamıza neden olan şeyler, kısa vadede bizi rahat ettirir ama aslında uzun vadede mutsuz eder. Konfor, alışkanlık ve sonrasında bağımlılık yaratır. Yaratıcı olup çözüm üretmeye, bu çözümü somutlaştırmaya ve en nihayetinde hayatta kalmaya dair evrimsel yeteneklerimizi köreltir. Ve bu yeteneklerin yok olması tamamlanmamış hissetmemize neden olur. İçimizde bir taraf doğada olmayı arzu ederken, yetenekleri elinden alınmış tarafımız korkar. Sonra yavaş yavaş kronik mutsuzluktan ölür ve yumuşak koltuğumuza gömülürüz.

Not: Kamp malzemelerinin seçimi, kamp alanı seçerken ve yaparken dikkat edeceğimiz konularla ilgili yazılar yakında gelecek. 🙂  Yazılar gelene kadar aklınıza takılan konuları sorabilirsiniz.

aHU 🙂

İlgili yazılar için tıklayınız:

 

Karlı Havada Çocukla Yapılabilecek 10 Aktivite

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek 10 Aktivite

Soğuk Hava Hasta Eder mi Sorunsalı ve Sıkı Giyinme Sendromu

5 maddede AVM’lerin Zararları

Çocuklarımızı Bekleyen Tehlike… “ Oyun Parkları Nasıl Olmalı? 

Mış Gibi Yapma ve Hazır Lokma Oyuncak Dünyası

Çocukları Şekerden Korumak İçin 10 Pratik Yol

(Bugün 1, toplamda 502 kez görüntülendi)