Bu yazıda size anlatmak istediğim şey Ekonomik Yunanistan Gezisi Nasıl Yapılır?  sorusunun cevabı. Çocuğunuz var ama lüks kaygınız yoksa doğayla barışık, maceracı ruha sahip bir aileyseniz bu yazı size göre.

Yunanistan’da Nereye Gidilir? Yunanistan’da Ne Yenir? En Güzel Yunanistan Koyları Hangileri? gibi sorularınız varsa internette bu minvalde pek çok yazı bulabilirsiniz. Ayrıca devam yazısında deneyimlerimizi okuyabilirsiniz. 

Bir Gezinin Damıtılmış Püf Noktaları

Öncesinde hiçbir rezervasyon yaptırmadığımız, 3200 km yol yaptığımız, 3 defa çadır kurup kaldırdığımız, 1 gece arabada uyuduğumuz, aracımızın soyulduğu ve kıyafetsiz kaldığımız ama sayısız muhteşem güzelliklere tanık olduğumuz bir gezinin damıtılmış püf noktaları için buyurunuz yazıya…

 

yunanistan-rotasi

 

Öncelikle izlediğimiz Yunanistan Rotası şöyle;

Çok yer görmeli Ekonomik Yunanistan Gezisi söz konusu olunca uzun bir rota çıktı ortaya. Bu rotanın kaba hatlarını (bold olanlar) önceden planlamış olsak da geri kalan noktalar spontane eklendi listeye. 🙂

İstanbul – Komotini (Gümülcine) – Lagos – İskeçe – Nea Karvali – Gavriani – Kiparissonas – Pelesgia – Chalcis – Atina – Pire – Tebai – Itea – Delphi – Meteora – Selanik – Kassandra – Sithonia – Kavala – Nea Karvali – Thassos – Keremetli – İstanbul

Instagram hesabını takip etmek için tıklayınız 🙂

Yunanistan Rotası hakkında önemli not 1:

Biz daha önce Dedeağaç’ı gördüğümüz için rotaya eklemedik. Eğer görmediyseniz, rotanızı oluştururken dönüşte mutlaka eklemenizi hatta 1 gece konaklamanızı tavsiye ederim.

Yunanistan Rotası hakkında önemli not 2:

Yunanistan gezilerinde genellikle tercih edilen yöntem, belirlenen noktalara yukarıdan aşağıya inme yönünde oluyor. İstanbul – Dedeağaç – Thassos – Kavala – Selanik – Halkidiki – Atina… şeklinde yani. Ama dönüş yolu –tatil sonunun verdiği rehavet de eklenince- Atina’dan çok uzun olacağı için biz tam tersini yaptık. Tavsiye eder miyim? Yol çok uzun ve Atina’ya kadar otoban. Yunanistan otobanları bizdeki gibi bol işletmeli de olmayınca yolda mola verme, yemek yeme gibi imkanlar olmuyor. Bu nedenle biraz gerilebiliyorsunuz. 🙁 Yani çocuk da varsa İstanbul-Atina arası (sadece ufak birkaç noktaya uğrasanız bile) konaklama yapmadan zorluk derecesi 10 üzerinden 9. Uyarmış olayım. Aslında siz listedeki bold noktalardan kendinize uygun rota kombinasyonunu yapabilirsiniz. 🙂

Yunanistan Rotası hakkında önemli not 3:

Eğer biraz daha zamanınız varsa Atina’ya indikten sonra biraz daha güneyde kalan Korint Boğazı’nı gezip geçerek Nafplion’da da 1 gece konaklama yapmanızı tavsiye ederim. Biz programımıza ekleyemedik ve o kısım biraz içimizde kaldı açıkçası.

Ve Ekonomik Yunanistan Gezisi için tavsiyeler:

1.

Avrupa’da kamp yapma işi bizim ülkemize göre çok gelişmiş durumda. Bu nedenle konaklama konusunu çadır kurarak çözmenizi öneririm. (Eğer konuyla ilgili cesaretiniz yoksa bu yazıya bir göz atabilirsiniz.) Çünkü kamp konaklaması için çadır alanı ortalama günlük 20 euro civarında. Ve kamp alanlarında hizmet çok gelişmiş olduğu için rahat edersiniz. Aksi durumda 1 gece konaklama için vasat bir otele min. 35 euro vermeniz gerekir ama rahat edemezsiniz. Misal, oda kahvaltı ibaresine aldanıp, kahvaltıda süt yerine süt tozu ile yapılmış rezalet bir içeceğe maruz kalabilirsiniz. 🙁 Ekonomik Yunanistan Gezisi olması, kalitesiz besleneceğimiz anlamına gelmiyor. Yola çıkmadan yanınıza ülkedeki mevcut kamp alanlarının adreslerini içeren bir liste alın.

 

ekonomik-yunanistan-gezisi

 

Ekonomik Yunanistan Gezisi kapsamında, bizim kaldığımız ve rahatlıkla tavsiye edebileceğim kamp alanları şöyle:

Meteora: http://www.campingkastraki.com/en/

Kassandra: http://www.aigeas-camp.gr/root.en.aspx

Sithonia: https://www.armenistis.gr/el/ (kalmadık ama içini gezdim, denizi de kamp alanı da nefis)

Thassos: https://www.thassos-view.com/hotels-rooms/camping/golden-beach-camping

2.

Yurtdışı gezilerinizde asla kredi kartı ile alışveriş yapmayın! Malum ülkemizde Euro ve dolar kuru bir hayli oynak. Örneğin biz geziye çıkmadan euroyu 5.90’dan almıştık, dönüşümüzde 8 olmuştu. Bu nedenle ortalama ne kadar harcayabileceğinizi hesaplayın, üzerine biraz daha pay koyarak euronuzu alıp gidin. Örneğin biz 9 gün için toplam 1200 euro harcayacağımızı öngörmüştük, 900 euro harcadık. (Sınırda aldığımız hariç benzin + yeme-içme + müze + çadır konaklama + otoban + feribot + market dahil. Bütçenize, kullanacağız gsm bedelini, öncesinde yapacağınız market alışverişi gibi ekstraları ilave etmeyi unutmayın!) Ayrıca bütçenizi oluşturmadan önce ülkenin güncel fiyatları hakkında genel bir araştırma yapın. Yazının sonundaki liste işinize yarayacaktır. 😉

3.

Tatil boyunca ihtiyacınız olabilecek gıda ve sarf malzemelerini belirleyip bir market alışverişi yapın. Islak mendil, tuvalet kağıdı, konserve, çerez, kuru meyve… vb. Geziniz sırasında –özellikle otobanda araç içinde- bu tip atıştırmalıklar hayat kurtarıcı oluyor. Örneğin 1 öğününüzü ton balığı ile yaparsanız paranız cebinizde kalır.

4.

Arabanıza 3 litrelik termosunuz olsun. Özellikle yaz dönemlerinde su ihtiyacı fazla oluyor. Dışarıda 1 şişe küçük su 1 euro iken, marketlerden büyük şişeye ortalama 0,40 euro verirsiniz. Suyunuz bittiğinde marketten 3 lt su alın, termosa doldurun ve su ihtiyacınızı bu şekilde karşılayın. Benim gibi çok su tüketen biriyseniz, Ekonomik Yunanistan Gezisi yapabilmek için kilit konu bu. 🙂

5.

Sınırı geçmeden önce aracınızın deposunu doldurun. Her ne kadar dünyanın en pahalı benzinini kullanıyor olsak da, kur farkı nedeniyle Türkiye’den almanızda fayda var.

6.

Yunanistan’da otoban ücretleri oldukça sıkıntılı. Neredeyse 10 km aralıkla gişeden geçiyorsunuz. 1.70 civarında başlayan otoban ücretleri, güneye doğru indikçe 4 euroya kadar çıkıyor. Öncelikle aracınıza bozuk paralar için dolmuş stili bir bardak koyun. Çünkü bir süre sonra arabanın için bozuk para doluyor, baş edemiyorsunuz.

 

ekonomik-yunanistan-gezisi

 

Atina’ya kadar yaklaşık 40 euro otoban ücreti ödeniyor. Bundan kurtulmanız tabii ki mümkün. Ama bir bedeli var. Nasıl mı? Yunanistan’da 2 türlü yol var. 1.si otobandan dümdüz basıp gidiyorsunuz. 2.si ise gişelerden önce çıkış yapıp dağ yollarına giriyorsunuz. Sonra yeniden otobana bağlanıp biraz gidip tekrar çıkış yapıyorsunuz. Yani bir nevi gişelerden kaçıyorsunuz ama merak etmeyin suç değil, yasal. 🙂 Navigasyonunuza bakarak güneye indikçe bu dağ yollarını kullanabilirsiniz. Örneğin rotamızdaki Gavriani – Kiparissonas – Pelesgia gibi dağ köyleri bu çıkışların eseri oldu. 🙂

Instagram hesabını takip etmek için tıklayınız 🙂

ekonomik-yunanistan-gezisi

yunanistan dağ köyü

 

Eğer zamanınız bol ise, Atina’ya varmadan arada 1 gece konaklamalı bir rota belirlediyseniz bu yolları kullanmanızı öneririm. Ama bizim gibi direk Atina’ya gidiyorsanız yolunuz çok çok uzar, ağırlıklı olarak otobanı kullanın.

 

ekonomik-yunanistan-gezisi

yunanistan dağ köyü

 

7.

Yunanistan’da çadır alanlarına yakın marketler var ve sabah 7 gibi açılıyor. Kahvaltı için bu marketlerden alışveriş yapın (7-8 euro civarı tutuyor) ve çadırınızın önünde karnınızı doyurun. ( Ekonomik Yunanistan Gezisi demiştik hatırlarsanız, aşırı konfor beklentimiz yoktu.) Böylece günün 1 öğününü halletmiş oluyorsunuz ve gezmeye başlıyorsunuz. Öğle yemeğini konserve ve ara öğünleri de atıştırmalıklarla geçiştirebilirseniz; cacıklı kalamarlı-karidesli uzolu bir akşam yemeğini (2 kişi + 1 çocuk ortalama 23-30 euro arası) hak etmiş oluyorsunuz. Bu konu da Ekonomik Yunanistan Gezisi için olmazsa olmazlardan.

8.

Yunanistan deyince illa ki kavala kurabiyesi diyor insan. Bunun için kavala yerine yolunuzun üstündeki Nea Karvali’ye gitmenizi tavsiye ederim. Burada üretici firmalardan kiloluk kurabiye alabilirsiniz. Hem de yanınıza lezzetli atıştırmalık olmuş olur. (1 kilo kavala kurabiyesi 5 euro) Not; hafif acıktıysanız burada ikram çay ile atıştırma için kısa mola verebilirsiniz. 😉

 

ekonomik-yunanistan-gezisi

 

9.

Yemek yiyeceğiniz mekanı seçerken, fiyat araştırması yapmanızı tavsiye ederim. Turistik mekanlardan ziyade daha kıyıda köşede kalan, biraz araştırma sonucu bulabileceğiniz yerel mekanlara gidin. Hem fiyatları daha uygun hem de lezzetleri daha iyi oluyor. Örneğin, Meteora biraz pahalı bir yer. Ama biz Trikalon caddesinde bir esnaf lokantası keşfettik. İçeride Yunan amcalar uzo içip maç izliyordu filan. 🙂 Hem fiyatları inanılmaz ucuzdu hem de lezzeti muhteşemdi.

 

ekonomik-yunanistan-gezisi

Instagram hesabını takip etmek için tıklayınız 🙂

10.

Yunanistan’da denize girmek için organize olan (işletmesi olan) ve organize olmayan (işletmesi olmayan) 2 tür opsiyon var. Her ikisi için de giriş ücreti ödemenize gerek yok. Sadece organize olanlarda şezlong-şemsiye kullanımı için yeme-içme harcaması yapmanız gerekiyor. Ama dikkat! Hem dışarıda öğle yemeği yiyip ardından organize plaja gitmeyin. Acıktıysanız harcamanızı plajda yapın böylece ek masrafınız olmaz.

Yunanistan gezisini ucuza getirmeden önce uyarılar

1.

Yurtdışında çadır deneyiminden önce mutlaka yurt içinde birkaç defa deneyim edinin. Yanınıza ne almanız veya almamanız gerektiği konusunda netleşmiş olun.

2.

Navigasyon kullanmayı iyi öğrenin. Özellikle ücretsiz yol kullanımı için ülkenin yollarını öncesinde detaylıca inceleyin.

3.

Otopark ücretlerinden kaçınmak için aracınızı olur olmaz her yere koymayın. Park ettiğiniz muhit çok nezih olsa bile aracın içinde asla eşya, çanta, para, kıyafet gibi şeyler bırakmayın. Hırsızlık çok fazla. Bizim başımıza geldi, sizin gelmesin. Özellikle akropol gibi turistik yerlere yakın sokaklarda yabancı plakalar hırsızların gözdesi bilginize!

 

ekonomik-yunanistan-gezisi

 

4.

Yolda sıkılmaması için çocuğunuza bolca oyuncak, kağıt, boya… vs almayı unutmayın.

Yunanistan Rotası ve Yunanistan’da Ne… yazıyı okumak için tıklayınız.

Ekonomik Yunanistan Gezisi için -örnek olması adına- harcama listemiz

İpsala-Gümülcine-Lagos-Nea Karvali-Atina Otoban 1.70 + 2.40 + 2.40 + 1.20 + 2.20 + 3.20 + 2.50 + 4.00 + 1.90 + 1.75 + 3.60 + 3.85 + 3.25 (= 34)

Benzin 20 + 60 + 66 + 10 + 10 + 15

Komotini / 2 Kahve 3

Nea Karvali / 1,5 Kilo Kurabiye 15

Instagram hesabını takip etmek için tıklayınız 🙂

Chalkis / 2 uzo, 1 Kalamar, 1 Karides 24

Atina / Otel + Kahvaltı 29, Otopark 8

Atina / 2 Frappe 6.5, Portakal suyu 2, Su 2

Atina / Akropolis giriş 40

Pire / 2 Uzo, Midye, Kalamar 25

Itea /  3 Poğaca, 2 Kahve, 1 Süt, 1 Ispanaklı Börek 7.5

Delphi / 2 Bira 7

Delphi-Meteora Otoban 3

Meteora / 2 Cacık, 1 Saganaki Karides, Grek Salata,  2 Uzo 23

Meteora / Kahvaltılık, Su, Bira Market 10

Meteora / Manastır Giriş 6

Meteora / Kamp 1 gün 23

Meteora-Selanik Otoban 2.5

Selanik / Friego Tatlı 2 tatlı, 2 kahve 10.5, Dondurma 3 top 5.5

Selanik / Kahvaltılık, Su, Şarap Market 15

Halkidiki / Kamp 3 gün 59

Halkidiki / Market 6

Halkidiki / Kassandra / Ayftos / Liosi Beach / 2 bira 10

Halkidiki / Kassandra / Possidi / Hristoforos / Midye Saganaki, Kalamar, Cacık, Greg Salata, Uzo 35

Halkidiki / Sithonia / Vourvourou / Akti Beach / 2 döner, 2 bira, 1 frappe 15

Halkidiki / Sithonia / Sarti / Orange Beach / 1 Portakal Suyu, 1 Bira  6.5

Halkidiki / Sithonia / Koufu  / Todelfino /  Cacık, Karides Saganaki, Greg Salata, Kabak Kızartma, Uzo 35

Halkidiki-Kavala Otoban 2.5

Keremetli-Thassos feribot gidiş-dönüş 1 araba 2 yolcu 60

Thassos / Golden Beach Kamp 2 gün 34

Thassos / Kazavitz Lokmades (lokma tatlısı) 1.5, 2 bira 6.5

Thassos / Kahvaltılık Market 11

Thassos / Aliki Beach 1 Bira 3

Thassos / Giola Kahve, Omlet 6

Thassos / Pefkari, 1 Bira 1 Patates 6

Thassos / Potos, 1 Donut 1.5

Thassos / Limeneria 2 Kahve 5

Thassos / Pefkospiliou 1 Ahtapot Köfte, 1 Kalamar, 1 Cacık, 1 Greg Salata, Uzo 37

Thassos / Liman, 3 Top Dondurma 5

Thassos / Kahvaltılık Market 10.5

İskeçe / Fresh Co Yarım Kilo Kurabiye, 1 kahve 7

Komotini-İpsala Otoban 2, 1.5

2 kişi 8 gün Vodafone 350 tl

Tatil öncesi yiyecek alışverişi 200 tl

aHU 🙂

İlgili yazılar için tıklayınız:

Yunanistan Rotası 

Küçük Çocukla Kamp Yapmak

Karlı Havada Çocukla Yapılabilecek 10 Aktivite

Yağmurlu Havada Çocukla Yapılabilecek 10 Aktivite

Soğuk Hava Hasta Eder mi Sorunsalı ve Sıkı Giyinme Sendromu

5 maddede AVM’lerin Zararları

Çocuklarımızı Bekleyen Tehlike… “ Oyun Parkları Nasıl Olmalı? 

Mış Gibi Yapma ve Hazır Lokma Oyuncak Dünyası

Çocukları Şekerden Korumak İçin 10 Pratik Yol

(Bugün 1, toplamda 321 kez görüntülendi)