Bademcik ve geniz eti ameliyatı bir anneye başta dünyanın sonu gibi görünebilir. 🙂 En azından bana öyle olmuştu. Sonra aslında bu sonun çocuğumuz için verdiğimiz en doğru kararlardan biri olduğunu anladık. Terra’nın ameliyatından beri aynı belayla mücadele eden annelerden, sürecin 5N1K’sı hakkında sık sık soru geliyor.

Ne oldu da doktora gittiniz? (Belirtileri nelerdi?)

Neden ameliyata karar verdiniz? (Başka çözüm yok muydu?)

Ameliyat nasıl oldu, nasıl iyileşti? (Ameliyat yöntemleri ve ameliyat sonrası)

Ameliyatı nerede (hangi hastane) yaptırdınız?

Ne zaman oldu? (Ameliyat için en doğru zaman nedir?)

Ameliyatı kim yaptı? (Ve tabii ki doktor tavsiyesi)

Bademcik ve geniz eti ameliyatı kararının püf noktası

Bademcik ve geniz eti ameliyatı, doktorlar açısından kolay bir işlem olsa da ebeveynler açısından oldukça zor. Bu nedenle doktorlar kolay karar veriyor ama ebeveynlerin “tamam” demesi zaman alıyor. 🙁 Ülkede sağlık sistemine olan güven problemini de düşünürsek… Yaşanan stresi normal kabul etmek gerek. 5N1K sorularına cevaplar yazmadan, olayın püf noktasını söyleyeyim. Yapılması gereken aynı kararı veren güvenilir 2 doktor bulmak. 🙂 Yoksa internette deli gibi araştırma yapmak, insanı temelsiz ve asılsız tıbbi (!) bilgiler bataklığına sokuyor. Doktorunuzu bulun ve kararına güvenin.

Ne oldu da doktora gittik?

Terra neredeyse bebekliğinden beri horlayan bir çocuktu. İlk KBB doktoruna gidişimiz 1 yaş civarıydı. Aldığımız cevap, geniz etinin büyük olduğu ve muhtemelen büyüdükçe sorunların ortadan kalkacağı yönündeydi. Horlamanın yaza doğru geçeceği, kış aylarında artacağını öğrendik. Gerçekten de 2 ay sonra yaz gelince horlama sorunu son derece azaldı. Yaz sonunda ise yeniden başladı. 🙁 6 ay sonra tekrar kontrole gittik, değişik bir cevap duyamadık tabi ki. “Bekleyeceğiz!”

2.kontrolden bademcik ve geniz eti ameliyatı zamanına kadar arada Terra’yı gözlemlemekten başka bir aksiyon almadık. Uyku apnesi gibi uyurken sürekli nefesi kesiliyordu. İnsanın çocuğunun 5 saniye nefes alamıyor oluşunu izlemesi oldukça yıpratıcı bir durum. Yan odadan gelen horlama sesi bir an kesilince siz kendi yastığınızda nefes almaktan imtina eder hale geliyorsunuz. (Aşağıdaki fotoğraf ameliyat sonrasından tabii ki)

 

 

Bu sorunu yaşayan birçok çocukta başka sorunlar da olabiliyor. Geniz akıntısı, ağız kokusu, sinüzit, orta kulak iltihabı, kulakta sıvı birikmesi, bademcik iltihabı… gibi. Biz bunlardan hiçbirini yaşamadık. Bu nedenle de burnun büyüyüp geniz etinin küçük kalacağı günü bekledik. Ama bu olmadı tabii ki 🙁 Hatta horlama ve apne her geçen gün daha da arttı. Yeniden doktora gitmeden 1 ay kadar önce Terra’yı görenler “hasta mı?” diye sormaya başlamışlardı. Gözaltları morarmış ve yüzü solgun görünüyormuş. Her gün birlikte olunca anne baba bu belirtileri fark edemeyebiliyor.

Neden ameliyata karar verdik?

Aslında bademcik ve geniz eti ameliyatı kararını veren biz değildik. Biz hangi doktora gitmemiz gerektiğine karar verdik ve Prof. Dr. Güven Güvenç’in kapısını çaldık. Muayene sonrasında bize söylediği –özetle- şuydu: “Terra’da sadece geniz eti yok. Oldukça büyük bir bademcik de var. Gözaltı morluğu ve uyurken aşırı terlemesi de nefes alamamasından kaynaklanıyor. Bademciğin büyüyerek boğaza tamamen kapatmasını biz 4 aşamalı olarak ele alırız. 4. aşama zaten boğazın kapanmasıdır. Terra 3. aşamanın sonunda. Bademciği tamamen kökünden almayacağız, küçülteceğiz. Böylece iyileşme süreci daha kolay olacak ve kanama ihtimali çok çok düşük olacak. Bademcikle birlikte geniz etini de halledeceğiz.”

Güven Güvenç KBB alanında çok iyi bir doktor, araştırırsanız göreceksiniz ama biz kendi içimizde baştan aldığımız karar gereği her durum için –ameliyat olması gerek veya olmasına gerek yok-  2. bir doktor görüşü alacaktık. Ve bu kez Prof. Dr. Ömer Faruk Ünal’ın kapısını çaldık. Onun da açıklamaları ve önerdiği ameliyat yöntemi de Güven Bey’in söyledikleriyle birebir aynı oldu.

Ameliyat nasıl oldu? Bademcik ve geniz eti ameliyatı nasıl iyileşiyor?

Konunun uzmanı olmayarak, bilimsel kelimelerden uzak şöyle anlatayım. 2 tür ameliyat var. Birinde sorunlu kısım kökünden alınıyor, diğerinde makul şekilde kesiliyor. Bu yöntemin iyileşme süreci daha kolay. (Teknik kısımları doktorunuzdan veya buradan öğrenebilirsiniz.)

Ameliyat olunacak günü belirliyorsunuz. Öncesinde bir dizi tahlil yapılıyor. Belirlenen gün yatış yapıyorsunuz. Çocuk ameliyathaneye gitmeden önce sakinleştirici bir ağız damlası yapılıyor. Sonra çocuk sarhoş gibi oluyor ve bakıcıyla hemşire gelip, onu sizden alıp götürüyor……………………….Dıııııııııııııt. İşte bu noktada aradığınız anneye ulaşılamıyor. Anlatılır bir duygu değil. Operasyonun basit olması, doktorun muhteşem olması… vs hüngür hüngür ağlamayı engellemiyor tabii ki, tutmayın duygularınızı. 🙁

Ameliyat olacağı çocuğa nasıl söylenir?

Nasıllar kısmında bu soru hiç gelmedi açıkçası ve oldukça şaşırdım. Oysaki doktor seçiminden sonraki en önemli konu bu bence. Çünkü ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci, aslında ameliyat olmadan önce başlıyor. Ve ameliyat geçse de çocuk üstündeki psikolojik etki kalıcı olabilir.

Horlamanın ve nefes kesilmesinin ne olduğunu anlayabilmesi için Terra uyurken bir videosunu çektim. Sonra bu videoyu izlettim. Neden doktora gitmemiz gerektiğini anlattım. Muayenenin nasıl olacağını da. Doktorlar açıklamalarını yaptıktan sonra (ki açıklamalarda bizzat o da vardı. Muayene sonrası varsa sorularını yanıtladık.) ameliyatın ne olduğunu, boğazına 2 kırmızı top koyarak açıkladım. 🙂 Narkoz verileceğini, uyuyacağını, bademciklerinin küçültüleceğini (kesme kelimesini kullanmamanızı tavsiye ederim.) sonra ayılacağını, dondurma yemesi gerektiğini, narkozun etkisi geçerken midesinin bulanabileceğini… vs. anlattım.

 

 

Terra’ya yıllardır her şeyi önceden tüm açıklığı ile söylediğimiz için (Aşı mı olacak, evet biraz acıyacak. Kan mı alınacak evet acıyacak… vb) bize güveniyor. Söylediğimizden daha fazlası veya azı olmayacağını biliyor. Bu nedenle de kabullenmesi kolay oluyor birçok şeyi. Bir yöntem daha… Ameliyat öncesinde evdeki oyuncaklara oyun hamuru ile büyük bademcikler yapıp onlara narkoz verip, ameliyat edebilirsiniz. Tüm süreci canlandırmak, olayı normalleştirip, kabullenmeyi kolaylaştırıyor. Dramanın gücü! 🙂

Bir de ameliyat günü hastaneye abartı derece akrabaların gelmesine izin vermemenizi tavsiye ederim. Bana bu şekilde davranmak, çocuğun olağanüstü hal alarmlarını çalıştırmasına sebep olur gibi geliyor. Ama sonrasındaki bakım için çocuğun nazını kaldırabilecek bir büyükanne iyi olabilir. Ben yalnız geçirdim bakım sürecini ve psikolojik olarak biraz zor olabiliyor.

İyileşme süreci

Bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrasında doktorunuz size bir yeme içme listesi verecek. Verilmemesi durumuna karşı aşağıda ben paylaşıyorum. Bu beslenme listesine uyarsanız sorunla karşılaşma olasılığınız çok düşük.

 

 

 

Bunun dışında yine aşağıda ameliyat sonrasında karşılaşılacak ağrı, ağız kokusu, konuşma yetisi güçlüğü, ateşlenme gibi durumlar ve dikkat edilmesi gerekenlerin listesini paylaşıyorum.

Bizim en çok zorlandığımız konu, ameliyattan hemen sonraki mide bulantısının yarattığı ajite hal ve takip eden 1 hafta boyunca balgam oluşumunun çıkarılma zorluğu. Ama içiniz rahat olsun 1 hafta içinde dertleriniz bitmiş olacak. 😉 Artık çocuğunuz o kadar sessiz uyuyacak ki “acaba bir şey mi oldu?” diye sık sık kendinizi başucunda bulacaksınız ve o güzel güzel nefes aldıkça siz de derin bir oooooh çekeceksiniz.

 

 

 

Ameliyatı nerede yaptırdık doktorumuz kimdi?

Yukarıda da bahsettim. 2 doktor görüşü aldık. Eğer birbirlerinden farklı şeyler söyleselerdi ne yapardık bilemiyorum ama iki doktor da dalında süper olunca “aklın yolu bir” noktasındaydık. İlk gittiğimiz doktor Prof. Dr. Güven Güvenç, bademcik ve geniz eti ameliyatı için tavsiye edebileceğim bir doktor. Çocukla ilgilenmesi, yaklaşımı, açık sözlülüğü en sevdiğim yönleriydi. Araştırın, çocuğunuzu emanet edebileceğiniz doktora güvenmek önemli. Hastane ise Atakent Acıbadem’di.

Ne zaman yapıldı?

Terra 3 yaş 3 aylıktı. Ameliyat gerekiyorsa en doğru zamanı doktorunuz söyleyecektir. Kimi vakalarda çocuğun büyümesi bekleniyor. Kimi vakalarda ise -bizde olduğu gibi- çocuk hiç hasta olmamış bile olsa “hemen” ameliyat yapılması gerekebiliyor.

Sağlıklı günler….

aHU 🙂

İlgili yazılar için tıklayınız: 

Çocuklar İçin Yasal Uyuşturucu Yapmışlar, Adını Şeker Koymuşlar

Çocukları Şekerden Korumak İçin 10 Pratik Yol

Soğuk Hava Hasta Eder mi?

Karlı Havada Yapılabilecek 10 Aktivite

5 maddede AVM’lerin Zararları

Çocuklarımızı Bekleyen Tehlike… “ Oyun Parkları Nasıl Olmalı? 

 

(Bugün 1, toplamda 612 kez görüntülendi)